Paprika, červené víno, cimbál, vůně klobás a letní atmosféra u Vltavy. Pražská Náplavka se na konci května znovu promění v živou maďarskou promenádu, kde se propojí gastronomie, hudba, tradice i cestovatelské inspirace. Druhý ročník NAPLAVKŐŐŐ Gastrofestivalu přiveze do centra Prahy autentické chutě Maďarska, temperamentní koncerty i svět tokajských a dalších maďarských vín.
Pražské Rašínovo nábřeží bude od 29. do 31. května patřit Maďarsku. Druhý ročník festivalu NAPLAVKŐŐŐ Gastrofestival (o prvním, který „odfloukla vichřice“ čtěte ZDE) slibuje víkend, během kterého se Vltava symbolicky propojí s Dunajem a Náplavka získá atmosféru budapešťských ulic, trhů a vinných slavností. Organizátorem akce je Lisztův institut ve spolupráci s Maďarské kulturní centrum Praha.
Náplavka ve znamení papriky a guláše
Hlavní roli budou hrát samozřejmě chutě. Návštěvníci se mohou těšit na poctivé maďarské guláše, paprikáše, tradiční klobásy i další speciality, které stojí na výrazném koření, dlouhém vaření a sytých chutích typických pro maďarskou kuchyni. Festival ale nebude jen o jídle. Organizátoři chtějí nabídnout komplexní zážitek z maďarské kultury – od gastronomie přes hudbu až po cestování a tradice.


Právě hudba dodá festivalu výrazný temperament. Živá vystoupení maďarských kapel mají návštěvníky přenést přímo do atmosféry Budapešti, venkovských slavností i legendárních čardášů. Náplavka tak nebude pouze místem ochutnávek, ale i pulzující kulturní scénou.
Maďarsko vděčná destinace pro letní cestování
Součástí programu bude také prezentace maďarského cestovního ruchu. Speciální tematický stánek nabídne inspiraci pro výlety do vinařských oblastí, termálních lázní, historických měst i méně známých regionů Maďarska. Chybět nebudou ani ukázky tradičních řemesel a další doprovodný program.
Festival přitom míří i na rodiny a návštěvníky, kteří hledají aktivnější program. V sobotu si budou moci zájemci vyzkoušet stále populárnější sport TEQBALL, který vznikl právě v Maďarsku a kombinuje prvky fotbalu a stolního tenisu. Nedělní program pak zpestří ukázky elegantních maďarských ohařů.
Maďarská vína od Tokaje po suché Furminty či vína z vulkánu
Silnou součástí letošního programu bude také víno. Sobotním vinařským programem provede renomovaný sommelier Jakub Přibyl, který návštěvníkům představí svět maďarského vinařství – od ikonického Tokaje až po moderní vinařské regiony, které v posledních letech poutají stále větší pozornost evropské gastronomie.

Maďarsko dnes totiž nezažívá renesanci jen v gastronomii, ale i ve vinařství. Vedle slavných sladkých vín z Tokaje stále více rezonují elegantní suché furminty, vulkanická vína z oblasti Badacsony nebo červená vína z Villány a Egeru. Festival tak nabídne příležitost poznat Maďarsko i skrze jeho současnou vinařskou scénu.
NAPLAVKŐŐŐ Gastrofestival se uskuteční na Pražské náplavce na Rašínově nábřeží od pátku 29. května do neděle 31. května 2026. V pátek bude otevřeno od 14 do 22 hodin, v sobotu od 10 do 22 hodin a v neděli od 10 do 18 hodin. A možná bude stačit jen pár kroků po Náplavce, sklenka vína v ruce a vůně papriky ve vzduchu, aby člověk alespoň na chvíli zapomněl, že je stále v centru české metropole a ne v srdci Maďarska.










