Můžete znát Chorvatsko jako své boty, ale pokud jste tu poprvé v předvánočním čase, nestačíte se divit. Adventní trh v Záhřebu dokonce zvítězil jako nejkrásnější z celého světa, ale i na pobřeží to žije. Ve Splitu vánoční světýlka osvětlují palmy a ze stánků voní svařák a koblihy.
Slavný Diokleciánův palác, jedna z nejcennějších památek světa z jedné strany, z druhé strany moře. Na pódiu se střídají DJ s muzikanty – malými kapelami i velkými tělesy a soubory, vzduchem se vznáší namísto vůně klobás příslib středomořské hostiny. Griluje se tu, nalévá, krájí se sušené šunky, ale k největším delikatesám předvánočního období patří treska a fritule, mrňavé koblížky prodávané v kelímcích.
V ruce je má každé dítě a každý druhý dospělý a všichni si užívají nejrůznější koncerty a vystoupení, kterých je tu v adventní době nepočítaně. Pije se svařák, Aperol i bílá Graševina a přes den na sluníčku je to zvláštní zážitek. A hlavně pohoda, žádný stres. Skupinky lidí tu posedávají u kávy, vyhřívají se na slunci a užívají si siestu. Večer davy zhoustnou a v ulicích osvětlených vánočními světly je živo, že jen stěží najdete v nesčetných zahrádkách místa k sezení. Přesto tu nemáte pocit, že by někdo někam spěchal, honil se.
Advent je v historickém centru neuvěřitelně klidný a to navzdory faktu, že Split je sám o sobě nejen rušný přístav, ale také druhé největší chorvatské město.
Historie, kde to žije
Nejpůvabnějším místem je právě pobřeží, s palácem, který nechal postavit římský císař Dioklecián na přelomu 3. a 4. století jako pevnost a přepychové sídlo k životu po abdikaci a zároveň pro reprezentaci v jednom. Jde o stavbu, která nemá srovnání s čímkoli co se z antiky zachovalo. A je to zároveň jedna z mála památek kulturního dědictví lidstva ze seznamu UNESCO, která žije běžným životem.
Mezi zdmi paláce vystavěného z vápencových kvádrů dovezených z ostrova Brač, dodnes bydlí zhruba tři tisíce lidí a když se ve Splitu děje cokoli důležitého, všichni spěchají „do města“ čímž myslí právě Diokleciánovo sídlo. To však nepředstavuje jednu jedinou budovu, ale skutečně malé městečko uvnitř metropole.
Obehnané hradbami, kde se zachovaly tři původní brány: Zlatá – hlavní, Stříbrná a Železná, čtvrtá se vstupem z moře (Měděná) byla zničena. Hlavně ovšem s unikátním sklepením, opět s prvenstvím největšího antického prostoru vůbec. Ostatně i sem se vrátil život, jak naše průvodkyně českého původu Snježana Novak vzpomínala, jako dívka do velkého podzemního sálu chodila tancovat. I dnes hostí podzemí množství kulturních akcí, v podzemních uličkách je spousta stánků se suvenýry a celý sklepní areál má neopakovatelné kouzlo.
Největší kouzlo ovšem na člověka dýchne v srdci paláce, na peristylu. Otevřené vnitřní nádvoří se sloupovým ochozem bylo místem, kde císař na trůnu přijímal na vyvýšeném prothyronu vzácné návštěvy. Odtud vedly vstupy do císařových komnat. Dnes jsou po jeho stranách dvě mariánské kapličky. Další dominantou je zde katedrála sv. Duje, se zvonicí, která je jednou z nejkrásnějších na celém Jadranu. Pochází ze 13. století a výhled z jejích ochozů na město, moře a přilehlé ostrovy je okouzlující.
Sláva do Tří králů
Ačkoli je toho v palácovém komplexu ještě hodně k prozkoumání i popsání, vraťme se však k adventu a zdejším Vánocům. Na mnoha místech tu můžete vidět symboly Ježíšova zrození jesličky, betlémy, jimž Chorvaté říkají jaslice. Mimochodem v betlemářství bývali Chorvaté mistři. Stejně jako u nás je hlavním symbolem Vánoc ozdobený vánoční stromeček, božično drvce, zvláštností tu ovšem je, že první stromky tu bývaly listnaté. Dříve byl oblíbený i zvyk sedat na Vánoce na slámě, která symbolizovala narození Ježíška.
Podobně jako u nás býval Štědrý den dnem půstu a oproti našim zvykům v podobě štědrovečerního kapra se tady jí tradičně speciálně upravená sušená treska. A oproti našim svátkům, které vrcholí právě Štědrým večerem, je v Chorvatsku hlavním svátečním dnem Hod boží, tzv. Božič – den hojnosti a největších oslav, kdy se sejde celá rodina. Ale ani Božičem zde svátky nekončí, slaví se totiž přes Nový rok, který tu bývá skutečně veselý, až do Tří králů.
Takže pokud byste si chtěli užít ještě trochu zimních oslav se šploucháním moře, Split s nejkrásnějšími hvězdami svítícími nad mořem má i obrovské zimní kouzlo.