Tekutý kalendář nejen pro advent. Zatraceně dobrý, poučný i krásný dárek pod stromeček

Je jich dvanáct, pocházejí z kolébky vína, Gruzie, a rozsvítí vám i všední den, natož ten sváteční. Překvapte blízké originálním, zajímavým, hlavně ovšem moc chutným dárkem, který spolehlivě potěší každého milovníka vína. SADOU VÍN, kterou můžete nyní výhodně získat na stránkách společnosti VinazGruzie.cz. v podobě dárkové krabice s tekutým vinným pokladem. Atraktivní jsou vína už sama o sobě, stejně tak krabice ozdobený poetickým motivem zasněného pijáka, který si právě zavdal doušku výborného vína. Jakého? No gruzínského.

Degustační sada/adventní kalendář gruzínských vín obsahuje celkem 12 vzorků vín od 4 vinařů: Shavi Jikhvi, Tsinapari, Tsiskari a Duruji Valley. Jedná se o malé a střední vinaře, kteří jsou sdruženi v jednotném družstvu pod názvem JSC Corporation Kindzmarauli.

„Patří mezi naše hlavní dodavatele, které jezdíme pravidelně navštěvovat do jejich sídla v městečku Kvareli. To je usazené v hlavní vinařské oblasti Gruzie – Kachetii a samotné vinařství se nachází ve středověké pevnosti,“ dodává k původu vín, která jako importéři dobře znají, Tomáš Martinek, zakladatel společnosti Vína z Gruzie. „Vybrali jsme od nich celkem 12 vín, které tvoří průřez gruzínským vinařstvím. Je to nejrychlejší cesta, jak proniknout do tajů gruzínských vín. V jednom balení máte možnost ochutnat vína v celkové hodnotě přes 4300 Kč,“ láká milovník gruzínských vín k výhodnému nákupu. A jaká vína zde najdete?

Velká dvanáctka. I malá lahvička může ukrývat velký zážitek

1. Saperavi Tsinapari je gruzínská klasika! Jedná se o nejrozšířenější autochtonní odrůdu červených hroznů v Gruzii. Samotný název je v gruzínsštině označení pro „něco, co barví“. Není to náhoda: víno se může pochlubit sytou tmavě rubínovou barvou a bohatým aromatickým buketem s tóny třešní a lesních plodů. Díky velmi jemným tříslovinám je Saperavi dobře pitelné a zároveň na chuť bohaté víno.

2. Rkatsiteli Tsinapari přichází jako typický zástupce gruzínských bílých vín. Aromatické, kořeněné, bylinné a s nízkým obsahem kyselin. Toto víno potěší ty, kteří mají rádi plnější bílá vína.

3. Alexandrouli – hrozny této autochtonní odrůdy jsou považovány za jedny z nejstarších a taky nejlepších, které může Gruzie nabídnout. Má krémově matnou červenou až fialovou barvu. Květinový buket dokreslují tóny třešní a pepře. Jeho chuť je smetanově hebká s velice jemným tříslem, podpořená tabákem a vanilkou.

4. Duruji představuje cuvée odrůd Saperavi a Cabernetu Sauvignon. Tmavě rubínová barva, výrazné třísloviny, plné tělo a tóny borůvek, švestek a tabáku – každá kapka potěší smysly.

Znáte vína z kvevri? Metoda zapsaná na seznamu UNESCO

5. Vazis Tsremlebi by se dalo charakterizovat jako interkulturní víno, ve kterém se doplňují dva styly. Jedná se opět o cuveé, ve kterém se perfektně doplňují odrůdy Saperavi a Cabernet Sauvignon. Zatímco Saperavi vínu dodává svěžest a jemnost, Cabernet Sauvignon pevné tříslo a ovocnost černých bobulí.

6. Mukuzani je těžší, plné červené z apelace Mukuzani, které zrálo v sudech z kavkazského dubu po dobu 24 měsíců. Vyzrálý klenot, který zaujme tóny lesních plodů, pepře a tabáku, stejně jako výraznými tříslovinami.

7. Mtsvane Qvevri pochází z autochtonních hroznů Mtsvane a je vyrobené tradičním gruzínským způsobem kvašení a zrání v hliněných amforách (kvevri), které jsou zakopané v zemi. Jedná se o nejstarší archeologicky doložený způsob výroby vína na světě. V roce 2013 byla metoda výroby vína v kvevri přidána na seznam kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o oranžové víno, které zrálo 6 měsíců v amforách. Chuť definují tóny grapefruitu, růží a litchi. Na rozdíl od jiných vín qvevri z tohoto výběru Mtsvane Qvevri nestárlo v dubových sudech, takže lze cítit pravou chuť hroznů Mtsvane.

8. Kvareli se vyrábí z hroznů pěstovaných v označení Kvareli. Toto červené zrálo v sudech z kavkazského dubu po dobu 24 měsíců. Barva je rubínová s fialovými odlesky. Jedná se o vynikající víno, které má dokonale vyvážený buket s dominujícími třešněmi a vanilkou.V dozvuku přetrvávají hedvábně jemné třísloviny.

Nové chutě i odrůdy

9. Tsinandali představuje výborné cuvée dvou gruzínských odrůd: Rkatsiteli a Mtsvane. Vůně je většinou květinová: dominantní bezový květ je doplněn melounovými a citrusovými tóny. Jde o zajímavé, poněkud atypické, svěží bílé víno.

10. Kharis Siskhla pochází z hroznů Saperavi. Toto nefiltrované červené, které zrálo 1 rok v dubových sudech, je tak tělnaté a koncentrované, že se dá téměř žvýkat. Pochlubit se může tóny černého rybízu, ostružin a třešní s bylinkovým nádechem. Toto víno je jako samotný gruzínský temperament: silné a originální.

11. Rkatsiteli Qvevri – další ikonické oranžové víno vyrobené z hroznů Rkatsiteli tradičním gruzínským způsobem v hliněných amforách. Rkatsiteli Qvevri stárlo 6 měsíců v kvevri a poté 8 měsíců v sudech z kavkazského dubu. Barva je temně jantarová, ve vůni a chuti cítíme tóny rozinek, žlutých švestek a máty a také výrazné tříslo. Víno by mělo být podáváno při teplotě 18-20 °C a dekantováno po dobu 20-30 minut.

12. Saperavi Qvevri – samozřejmě, opět je červené neboť pochází z hroznů Saperavi. Vyrobené je tradičním gruzínským způsobem v hliněných amforách. Vzácný klenot mezi gruzínskými víny strávil 6 měsíců v kvevri a poté 3 měsíce v sudech z kavkazského dubu. Má tmavou barvu a velmi bohatou strukturu. Tóny sušených švestek a rozinek se pěkně kombinují s náznaky kouře z dubu. Dochuť je lahodně nasládlá. Toto víno by mělo být dekantováno po dobu 40-50 minut.

Vzrušující, lahodný a objevný dárek můžete objednat zde, pokud se trefíte do akce na stránkách výrobce www.vinazgruzie.cz obdržíte tři sady za cenu dvou.