Příznivé počasí v klíčovém období zrání hroznů, stejně jako zkušenost vinařů s přípravou vín v krátkém čase od sklizně, to vše stojí za vysokou kvalitou nového ročníku mladých vín. Značku Svatomartinské letos může na základě svých vlastností i kvality používat 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem. Na trh tak míří přes 2 miliony lahví tohoto hravého lehkého prvního vína s populárním logem na etiketě.
První letošní vína začneme sice otevírat až 11.11. od 11 hodin, pro letošní rok ovšem přistoupil Vinařský fond k úpravě podmínek a prostřednictvím e-shopů si tak lze Svatomartinská vína objednávat už od čtvrtka 9. listopadu. Ovšem s upozorněním, že Svatomartinské víno je určeno ke konzumaci až od soboty 11. 11. Prodej prostřednictvím maloobchodu a gastronomických podniků je ale beze změny povolen až od jedenáctého. A vína bude dost, pokud by vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením, pod známkou Svatomartinské, dostalo by se na trh rekordních cca 2,78 mil. lahví.
Prvním vínům přálo slunečné a teplé září
Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (149), následována růžovými a klarety (101) a červenými víny (76). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (80), Muškát moravský (48) a Veltlínské červené rané (21), u růžových o Zweigeltrebe (54), Svatovavřinecké (40) a Modrý Portugal (6) a u červených o Modrý Portugal (53) a Svatovavřinecké (23). Jediné letošní cuvée je růžový klaret.
„Svatomartinská vína jsou obecně velmi svěží, ovocitá a aromatická, lehká s nižším obsahem alkoholu a příjemnou kyselinkou. Nejinak tomu je i letos. Letošní Svatomartinská odrůdy Müller Thurgau vynikají tóny zralé bílé broskve se šťavnatými kyselinami. Muškáty moravské jsou nádherně citrusové, některé s dotekem zralého kiwi. Veltlínské červené rané pak má svěží šťavnatou chuť a vyniká lehkou ušlechtilou vůní s tóny manga, limety a dalšího exotického ovoce. Růžová všeobecně mají příjemný dotek jahodového jogurtu, nebo obsahují jemné jogurtové tóny lesního ovoce. Červená jsou zase sametově jemná, s vůní květů fialky a dalších jarních lučních bylin a s pikantní svěžestí,“ prozradil o vínech ročníku 2023 Ing. Petr Gondáš z Národního vinařského centra, který má hodnocení Svatomartinských vín na starosti.
“Nadprůměrně slunečné a teplé září stojí za zdravými a ideálně vyzrálými hrozny pro svatomartinské odrůdy. Vinaři většinu posbírali ve druhé polovině září, což jim dopřálo dostatek času vína připravit už na první termín zatřídění. Možnost nosit známku Svatomartinské mají pouze vína, která uspějí při hodnocení odborné komise a letos z celkového počtu 349 přihlášených vín neuspělo pouze 23, což letošní ročník řadí mezi historicky nejúspěšnější a naznačuje, že nás letos čekají výborná vína.“ dodal Gondáš.
Teplotní výkyvy mění charakter a styl tuzemských vín
Přesto vývoj letošního vinařského ročníku nebyl pro vinaře vždy jednoduchý a opět se na něm podepsalo i nepředvídatelné počasí s řadou teplotních výkyvů.
„Rok byl atypický, plný teplotních extrémů, které činí vinné révě stále větší problémy. Vysoké teploty zpomalily růst hroznů, po několika letech se ve větší míře objevila také peronospora. Zejména tyto faktory vedly k poklesu úrody o 10 až 20 % oproti loňskému roku,” řekl prezident Vinařské unie Ondřej Beránek.
Chladno a deštivo na začátku roku zpozdilo kvetení révy. V létě pak rostliny ztrátu sice dohnaly, ale extrémně vysoké teploty v červnu a červenci místy zastavily růst hroznů. Část sklizně poškodily také choroby způsobené dešti během srpna. „Na druhé straně srážky alespoň pomohly bílým vínům získat příjemnou kyselinu a jemnou ovocnou vůni,“ zmínil ředitel Habánských sklepů Petr Ptáček.
Svatomartinské víno Pije se mladé, mělo by se vypít do Velikonoc, aby si ponechalo svou šťavnatost a svěžest. Má ovocitý charakter, méně alkoholu a první špunty by měly být vytaženy přesně 11. 11. v 11 hodin.
Nadprůměrné teploty ovlivnily i zářijovou část sklizně. „Problém byly vysoké teploty v době sklizně, kdy jsme byli nuceni sbírat hrozny i v noci,“ doplnil Bořek Svoboda ze Zámeckého vinařství Bzenec. Vlivem velmi teplého počasí hrozny rychle nabíraly cukry, což se u některých odrůd může projevit ve vyšším množství alkoholu nebo zbytkového cukru.
Vyšší teploty ovšem prospívají modrým odrůdám. „Myslím, že ač to tak zpočátku nevypadalo, tak letošní ročník bude opět hodně velmi zajímavý i na velká červená vína, a to díky extrémně teplému podzimu,“ řekl David Šťastný, ředitel Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice.
Kvalita roste, ceny zůstávají
Na velká vína 2023, zvláště ta červená, si však budeme muset ještě pěknou řádku měsíců počkat, nicméně už Svatomartinská jistě přinesou spoustu radosti. Aby měli zákazníci jistotu, že si opravdu kupují víno, které prošlo odborným hodnocením, budou u nalahvovaných vín v obchodní síti probíhat pravidelné kontroly, že je v lahvích to, co v nich opravdu být má.
Pokud jde o ceny, pak i další zpráva je příznivá, měly by se pohybovat stále na stejné úrovni. “Podle našich informací většina vinařství ceny Svatomartinských vín už několik let prakticky nezměnila,“ doplnil Ondřej Beránek.
Košty, průvody, žehnání mladým vínům a husí dobroty
U příležitosti Svatomartinských vín se koná nespočet koštů a oslav ve řadě vinařských obcí na Moravě (Šardice, Šatov, Hustopeče, Bzenec, Čejkovice, Valtice, Rakvice, Kyjov, Lednice, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Milotice, Šidleny, Velké Bílovice). Těm hlavním slavnostem tradičně dominuje a Svatomartinský košt v Brně. „Rád bych jménem svým i našich vinařů pozval všechny milovníky moravských a českých vín v sobotu 11. listopadu v 11 hodin na náměstí Svobody v Brně, kde tradičně pořádáme největší ochutnávku Svatomartinských vín v republice. Těšit se můžete na početný průvod, žehnání Svatomartinského vína a slavnostní přípitek. K ochutnání bude minimálně stovka Svatomartinských vín od několika desítek vinařů a chybět nebude ani svatý Martin na bílém koni, kterého letos ztvární známý herec Michal Isteník,“ dodal za pořadatelský Vinařský fond jeho ředitel Zbyněk Vičar.
Husími lahůdkami a Svatomartinským vínem ožije v sobotu i pražská náplavka mezi Železničním mostem a Vyšehradskou skálou, mladé víno se bude pít i na Svatováclavské vinici u Villy Richter, ale také na Karlštejně, v Čelákovicích, Liberci, Ústí nad Labem, Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, v Českém Krumlově a Třeboni. Takže na zdraví, na mladé víno a na husy k tomu. A samozřejmě na nový ročník, který teprve začíná ukazovat, co v něm je.