Meloun, srdce, hruška i růže
Je v nich srdce, ale mají i duši. Slovenská vína ze Slobodného vinárstva dobývají svět. Vyrobená původními metodami, čistá, přírodní a inspirativní.
Když se na konci tisíciletí sestrám Agnes Lovecké a Katarině Kuropkové podařilo získat zpět půdu svých předků, kteří na ní dříve pěstovali tabák a révu, začaly vyrábět víno. A značka Slobodné vinárstvo – Majer Zemianské Sady si postupně budovala ten nejlepší zvuk. A začala být známá i ve světě. Letos v říjnu otevíral v Londýně mladý šéfkuchař Santiago Lastra novou restauraci KOL, začalo se mluvit o gastronomické revoluci a na místo nedaleko Marble Arch se zaměřila pozornost odborné veřejnosti i mlsných gourmetů. Jeho mexická kuchyně je pověstná (mimo jiné vedl v roce 2017 pop up legendární kodaňské restaurace NOMA v Mexiku a o dva roky později získal ve Velké Británii titul nejlepšího kuchaře do třiceti let), jeho přístup revoluční. Ale co víc, za své „housewine“ si vybral právě čtyři vína ze Svobodného vinařství u Hlohovce vyrobená původními metodami a z ekologicky pěstovaných hroznů.
Ani Slobodné vinárstvo ovšem není na mezinárodní scéně žádný nováček. Ve světě je známé zejména charakteristickými oranžovými víny. Například jejich Cutis Deviner 2016 vyrobený z odrůd Gewürztraminer a Děvín, který si poležel 20 měsíců v dubovém sudu zařadil časopis Decanter mezi 30 nejlepších oranžových vín světa.
Otevření restaurace přes složitou situaci přitáhlo velkou pozornost a stalo se v Londýně jednou z nejočekávanějších kulinářských událostí. Santiago samozřejmě věnoval obrovskou pozornost i těm nejmenším detailům. A také vhodné víno pro párování k menu si vybíral velmi pečlivě. Společně pak ve vinařsví ladili ty nejmenší nuance, Nakonec Slobodné vinárstvo vytvořilo pro restauraci speciální edici čtyř pozoruhodných vín: bílé La Pera, oranžové el Melón, růžové La Rosa a červené El Corazon. Chcete-li ochutnat musíte do Londýna. A mimochodem, jsou úžasná.