Soutěž PIWI International Wine Challenge 2023 vynesla na výslunní jméno, které si zatím s vínem spojovali pouze znalci. Saphira patří k novým odolným odrůdám, jejichž potenciál je stále zajímavější. A odrůdové víno Saphira nyní jako absolutní vítěz soutěže dokládá, že tyto hrozny mají velkou budoucnost. Tvůrcem vína Saphira výběr z cibéb 2021 je vinařství Ing. Miroslav Volařík, které získalo zároveň i velkou zlatou medaili za Saphiru výběr z hroznů 2022.
Moravská vína v německém Ruppertsbergu, kde se soutěž konala ve vinařství Reinhardt, opět ukázala, že se tuzemská produkce řadí mezi absolutní špičku i u takto specifických vín. Naši vinaři si tentokrát připsali 14 medailí. Nejlépe hodnoceným vínem soutěže se mikulovská Saphira stala s úctyhodným ziskem 98 bodů ze sta a kromě titulu jí patří také velká zlatá medaile. Miroslav Volařík přidal i druhou velkou zlatou medaili pro moravská vína a k nim ještě jednu zlatou a stříbrnou, a stal se tak nejúspěšnějším zástupcem z Česka. Co do počtu medailí (7) se nejvíce zadařilo vinařství VINSELEKT MICHLOVSKÝ se sídlem v Rakvicích.
PIWI odrůdy mají mnoho výhod při doplnění portfolia
“Výsledky ze soutěže PIWI International Wine Challenge 2023 nás samozřejmě velmi potěšily, ale za důležitější považuji to, co obecně tato soutěž přináší, a to je prezentace a propagace PIWI odrůd, které si získávají stále větší pozornost milovníků vín. Naše vinařství pěstuje a zpracovává čtyři různé PIWI odrůdy (Solaris, Saphira, Johanniter a Hibernal) a výsledky z mezinárodních soutěží potvrzují, že výběr těchto odrůd byl správný. Neznamená to, že bychom chtěli pěstovat jenom PIWI odrůdy, ale jsme přesvědčeni, že pokud jsou odrůdy správně vybrané, tak vhodně doplní nabídku jakéhokoli vinařství. Mají totiž obrovskou devizu, která bude s časem stále více oceňována – větší odolnost vůči chorobám, což znamená menší potřebu chemické ochrany, tedy nižší zátěž pro životní prostředí a jako bonus předpoklad stabilního výnosu,” sdělil Miroslav Volařík.
Nebojí se plísní ani výkyvů počasí
Jakkoli odrůda Saphira momentálně nepatří mezi nejznámější a nejpěstovanější odrůdy, měli by si ji a další PIWI odrůdy milovníci vína zapamatovat. Představují dost možná blízkou budoucnost světového vinařství. Proč? PIWI je zkratka používaná pro tzv. interspecifické, rezistentní odrůdy révy vinné, tedy odrůdy speciálně vyšlechtěné, aby byly odolné zejména proti houbovým chorobám, jako jsou plísně nebo padlí. Hodí se proto hlavně pro výrobu vín maximálně šetrnými, udržitelnými postupy s minimem nebo žádným využitím ochranných chemických přípravků. Kromě odrůdy Saphira se mezi ně řadí také Solaris, Rinot, Laurot, Hibernal, Savilon, Malverina, Johanniter a mnohé další.
Letošní PIWI International Wine Challenge probíhala opět ve vinařství Reinhardt v německém Ruppertsbergu nedaleko města Deidesheim. Přihlášeno bylo téměř 200 vín z Německa, Rakouska, České republiky, Švýcarska a Itálie, ale také z Francie, Španělska a Polska. 20 degustátorů hodnotilo přihlášená vína podle stobodového systému OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno) a ocenilo celkem 147 vín – 8 vín velkou zlatou, 34 zlatou a 105 stříbrnou medailí.