Je romantické, lehké, svěží, letní. Rosé jde sice skvěle také k jaru, podzimu – růžové Svatomartinské, k řadě zimních pokrmů, ale přece jen, nejvíc ROSÉ SLUŠÍ LÉTU. Pohovme si tedy trochu na vlně růžových vín. Jen tak lehce. Pohoda…
Růžovka od „andílka“
Tak schválně: Barva jemně lososová, ve vůni broskev, meruňka, ovoce, květiny, trocha grapefruitu; svěží, v ústech pěkně suché a pikantní...
Kdo by nezatoužil po osvěžujícím doušku.
Právě takové rosé vyrábí v Kalifornii z hroznů Pinotu Noir herečka Drew Barrymore. „Je delikátní, s pěknou kyselinou a řízným, pulzujícím závěrem. Neodolatelně osvěžující. Připomíná mi společné chvíle s přáteli a rodinou kolem dlouhého stolu, plné smíchu, dobrého jídla a radosti v nekonečném letním dni,“ říká o něm herečka, režisérka, producentka.
Když tohle prohlásí Charlieho andílek (stejnojmenný blockbuster a jeho pokračování s Drew Barrymore, Cameron Diaz a Lucy Liu v hlavních rolích), respektive krásná a slavná hollywoodská hvězda, je to sama o sobě pro jakékoli rosé reklama k nezaplacení. Alespoň v očích laiků, byť znalec se pousměje. Jenomže ona ještě k tomu ví, o čem mluví.
Před lety se totiž stala spolumajitelkou vinařství. Zpočátku ji vinaři z Carmel Road přibírali do jako hlas poradní až v okamžiku prvních degustací a spíš ze slušnosti, nyní se Drew údajně účastní všech kroků, které se podepisují na výsledku. Pod svým jménem už má řadu tří vín: Pinot Grigio, dále Pinot Noir Drew Blend, oceněný časopisem Wine Spectator 91 body, a pak právě růžové z Pinotu Noir z Monterey. Na to druhé je prý nejvíc pyšná, to třetí, růžové, má naopak nejraději: „Rosé mám moc ráda. Rozhodně nepotřebuji nic komplikovaného, mám ráda vína, která se příjemně pijí. A rosé je ideální, když můžete vypnout, relaxovat, už vás nečeká žádná práce. Můžete v klidu odpočívat,“ tvrdí a něco na tom je.
Rosé má dobře zažitou image odpočinkového vína.
Upřímně, úplně stejně dobře chutná „dovolenkové“ bílé i červené, jenomže rosé je tak nějak víc sexy. A v zapadajícím slunci, no svůj k svému…
Od Hipokrata k Angelině
Drew Barrymore samozřejmě není jediná z vinařských celebrit spojených s filmovým světem, kdo má růžové ve svém portfoliu: Pierre Richard, Gérard Depardieu, přímo v srdci Provence Brad Pitt a Angelina Jolie se svým renomovaným Rosé Chateau Miraval.
Nakonec nemusíme chodit daleko, z Frankovky je u nás pro svou edici připravuje například i herec Karel Roden.
Ale zůstaňme ještě v Kalifornii a stále ještě v Monterey, u dalšího světoznámého jména F.F. Coppola. Jeho elegantní Sofia Rosé je věnováno dceři a z Monterey pocházejí hrozny odrůd Syrah a Pinot Noir, které tvoří toto delikátní cuvée syté malinové barvy. Má evokovat atmosféru posezení v kavárně podél francouzské riviéry – svěží, elegantně ovocné, šmrncovní. A evokuje ji zjevně dobře, prodeje i odborné recenze jsou jen pozitivní.
Ostatně v USA je růžová vlna stále na vzestupu. A v Kalifornii už dávno není synonymem „rosé“ pouze sladký White Zinfandel, který růžovému vínu mnoho slávy nepřinesl. Stále populárnější je svěží suché rosé také v Austrálii, rozšiřuje se růžová nabídka jihoamerických vín i vín z Jižní Afriky. Většinou vína novosvětského stylu bývají intenzivnější, výraznější v barvě, vůni i chuti.
A že by byl boom rosé jen módní vlna? Nezdá se. Nakonec podívejme se do historie – první zmínky o vínech růžové barvy nalezneme už u Hippokrata, který je doporučoval svým pacientům. To máme bratru už nějakých dvacet čtyři století.
Křížem krážem Francií
Nejpopulárnější je ovšem rosé ve Francii. Párkrát dokonce výše jeho spotřeby odsunula na druhé místo bílé víno a to už je co říci. Vlastně se ani není moc čemu divit, ve výrobě růžových vín jsou Francouzi mistři. A to hlavně vinaři v Provence. Výroba růžového vína ovšem začala v Bordeaux (odtud clairet, vína jasné růžové barvy). Přes obchodní úspěchy především v Anglii zatlačila ale růžovou produkci v nejslavnějším vinařském regionu do pozadí vína červená, růžové v této podobě (tmavé rosé s delší macerací na slupkách, zejména Cabernet Sauvignon/Merlot) zůstalo doménou apelace Bordeaux Clairet AOC.
Synonymem pro francouzská růžová vína se tak stala oblast Loiry Rosé d’Anjou (polosladká a polosuchá vína) a hlavně Provence v kategorii suchých vín. Téměř tři čtvrtiny modrých hroznů zde zpracují na rosé, většinou na velmi světlá a lehoučká růžová „provensálského stylu“, která jsou svěží, s výrazem červeného ovoce, bylinek, citrusů. Zpravidla jsou jejich základem Grenache a Cinsault. Od bílých vín je odlišují hlavně tóny červených bobulovin, jinak se pijí podobně jako bílá vína dobře vychlazená a k široké škále pokrmů od salátů, přes ryby, lehčí masa, až po ovoce. Jednoduše univerzální víno, které Francouzi obdařili i speciálním typem lahve.
A pak je tu ještě speciální podoblast Bandol, jejíž rosé se řadí do nevelké skupiny velkých růžových vín. Zvláštností je, že tahle vína mají na to, aby nějakou dobu ležela a zrála, za což vděčí především odrůdě Mourvèdre. Pokud jde o kořenitá tělnatější růžová, pak je potřeba zavítat do Cotes du Rhône, kde je stejným pojmem Tavel z pravého břehu Rhôny. Opět jde o směs různých odrůd, základem je ale zejména Grenache. Vína z této oblasti se vyznačují typickou robustností a zároveň delikátností.
Tisíc odstínů růžové
A mohli bychom Francií pokračovat dál s odrůdami Carmenére, Carignan, Petit Verdot, Syrah i Pinot Noir, za růžovými víny Burgundska, Champagne, Languedocu… Jenomže jsou tu i další vinařské země, kde koláč růžových vín viditelně vzrůstá. Španělsko se svými Rosados z oblastí Rioja či Navarra, Itálie, Německo, Portugalsko, Švýcarsko, Rakousko. Co země, to trochu jiný styl, jiné odrůdy, podnebí, půda. A pak že rosé je prostě JEN růžové.