Pražské vinice jsou po staletí nedílnou součástí historie našeho hlavního města a jsou jedinečné. Někdy se révě na pražských svazích dařilo hůř, jindy lépe a teď opět přišel její čas. V moderní metropoli sice už nemá tolik prostoru, aby se rozpínala donekonečna, ale i na malých viničkách se dají dělat velké věci. 6. ročník akce PUTOVÁNÍ PRAŽSKÝMI VINICEMI umožní o tomto víkendu zájemců nahlédnout do jejich příběhů, filozofie současných vinařů a majitelů, stejně jako do jejich plánů a snů. A opět to bude krásné dobrodružství.
Někde sice letos vinice hodně pomrzly, ale příroda je mocná a keře révy se pomalu vzpamatovávají z náporu série mrazivých nocí. Obrážejí, začínají nakvétat. Vinaři odhadují škody a na některých místech je to hodně smutný pohled. Přesto doufají, že snad alespoň nějaká sklizeň bude. Znamená to pro řadu z nich sice slabý rok a spoustu práce navíc, přesto je na vinicích nádherně. A co teprve, když začnou nakvétat a všechno tu voní a žije. Ten čas pomalu přichází a termín, kdy o posledním květnovém víkendu pražské vinice otevřou brány, je ideální příležitostí, jak si jejich atmosféru užít. A nahlédnout do zákulisí práce, jejíž výsledky v lahvi vytvářejí iluzi dokonalé pohody, podobně jako překrásné výhledy z upravených vinic.
Ano, víno se umí odvděčit. Ale je zapotřebí spousta úsilí a dřiny, energie, často i odvahy, ve městě je to navíc trochu jiné hospodaření než ve vinařské krajině. I tím je specifické toto Putování, které v roce 2017 položilo základ hezké nové vinařské tradici. Akce postupně v programové nabídce metropole zapustila kořeny. A s každým ročníkem jsou tyhle toulky pražskými vinohrady zase trochu sebevědomější, zajímavější, program bohatší.
Času bude dost, informací také
V tomto roce tak nabídne vinařské putování Prahou celkem devatenáct otevřených vinic. Přístupné budou zdarma s jedinou výjimkou, vstupné je třeba zaplatit pouze do Vinice sv. Kláry, neboť je součástí areálu Botanické zahrady v Troji. Komentované vycházky a prezentace se po oba dva dny budou konat čase od 10 do 17 hodin.
Na některých vinicích bude přichystán i doprovodný program s malou ochutnávkou, nejlépe totiž člověk pochopí víno, pokud je chutná přímo na místě jeho vzniku. Ale protože informací není nikdy dost, na všech vinicích poskytne výklad odborný průvodce. K tomu, aby měli návštěvníci opravdu dokonalý přehled, poslouží také přímo k tomuto účelu instalované informační stojany, které návštěvníkům poskytnou základní údaje a zajímavosti o dané vinici a lokalitě. Zároveň budou k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které jsou distribuovány v turistických informačních centrech Prague City Tourism, mapu v elektronické podobě lze stáhnout na www.prazskevinice.cz.
Po proudu aneb z Modřan až po Babu
„Putování pražskými vinicemi může být skvělou příležitostí pro objevování těch nejstarších vinic na území našeho hlavního města. Kombinace komentovaných prohlídek s úchvatnými výhledy a malebnými místy, historickými perličkami a rozhovory přímo se samotnými vinaři poskytne návštěvníkům Prahy zcela nový a neobvyklý zážitek, který v běžném provozu nezažijí. Poslední květnový víkend proto osobně zvu k této příjemné procházce a ochutnávce vybraných typů českých, respektive pražských, vín,” uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil, který nad akcí převzal záštitu.
Od nejjižnější Modřanské vinice, na níž vinaří zahrádkáři, se tak mohou vydat návštěvníci směrem po proudu, až po nejseverněji položenou vinici Baba, jedinou certifikovanou biovinici. Do letošního putováníjsou zapojeny všechny tři vyšehradské vinice (Vyšehradské kapituly, vinice NKP Vyšehrad i Pod Vyšehradem) a také vinice Albertov. Chybět nemohou Svatováclavská vinice na Pražském hradě, vinice Svatojánská i Strahovská na svazích Petřína, populární Grébovka. A také prosecká Máchalka, poprvé i s ještě mladičkou sousední Kelerkou. Všechny Trojské vinice: Salabka, sv. Kláry, Zilvarovy vinice i s nováčkem Jabloňkou nad nimi na vrcholku Černého kopce. A také vinice na Vítkově a Lysolajská vinice. I ty patří k nejnovějším.
Je fajn, když to ve vinohradu žije
Poprvé se přidává také vinice v areálu Domova pro zrakově postižené Palata, kde proběhne i oficiální zahájení akce. “Vinné révě se tu dařilo už na začátku 17. století. A nový život jí zde vdechl pan ředitel Procházka se svým týmem, kteří tu v roce 2017 znovu založili vinici. Jsem moc ráda, že vinice i přilehlá krásná zahrada slouží jak klientům domova, tak veřejnosti. Není to žádný uzamčený areál, ale místo, kde se pořádá mnoho akcí a kde se setkávají klienti se svými sousedy z okolí,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.
„Po osmi letech od obnovení pěstování vinné révy v této lokalitě nás těší úspěšnost volby odrůd. Čtyři z pěti vykazují velmi dobrou jakost sklizených hroznů. Daří se zde jak Solarisu, který se dále zpracovává, tak i odrůdám stolním pro obohacení jídelníčku našich klientů,“ dodává ředitel areálu Procházka.
Procházky doprovodí i besedy
Jako součást doprovodného programu se pak v sobotu 25. května uskuteční na Vyšehradě
v komorním sále Purkrabství nedaleko zdejších vinic hned dvě přednášky na téma vinic a vína, na které je vstup volný. V 10:00 hodin to bude beseda s Radanou Vítkovou, šéfredaktorkou našeho online magazínu Víno&Styl a autorkou publikace Prahou za vínem. Ve 14:00 hodin pak bude vyprávět moderátor Václav Žmolík o svých cestách za krásami vinic, vína a za příběhy vinařů. Protože o vinicích se pěkně píše, čte, poslouchá…, ale nejlepší je na nich alespoň chvíli pobýt. Tak využijte tuhle krásnou akci.