Pražské vinice a vinařství otevírají již potřetí své brány v rámci ještě mladého, ale už populárního projektu Hlavního města Prahy. Komentované prohlídky, perličky z historie i ochutnávky si můžete užít již tento víkend 8. a 9. června.
Procházky pražskými vinicemi toho nabízejí hodně: překrásné výhledy na město, pobyt mezi úhlednými řádky révy, romantickou atmosféru a klidné posezení na osluněných svazích, často i s možností ochutnat místní víno. Již tradiční červnové “otevřené sklepy” toho však mohou poskytnout ještě o něco víc. Například vstup na místa jindy nepřístupná, ochutnávky i vín soukromých, přítomnost vinařů ochotných odpovědět na nejrůznější otázky, možnost nahlédnout i do sklepů, kde se víno vyrábí, či do zázemí, kam vinař většinou pouští jen své hosty. Není divu,že od premiérového ročníku v roce 2017 získala unikátní akce jak pevné místo v programové nabídce metropole, tak posiluje a rozrůstá se. Letos nabízí návštěvu celkem čtrnácti vinic, k těm loňským se přidávají i zbrusu nové Zilvarovy vinice v pražské Troji.
Srdce města ovinuté révou
Není mnoho měst, která mají tak hlubokou vinařskou tradici. A není mnoho světových metropolí, kde najdete vinice i v jejich historickém srdci. Mnohde je můžem vidět na okrajích a často i vemi rozsáhlé plochy, v Praze však, byť malé vinohrady, najdeme i na Pražském hradě, Vyšehradě či na Albertově přímo u gotické novoměstské hradební zdi. Ačkoli jde jen o fragmenty připomínající dávnou vinařskou slávu našeho hlavního města, máme být na co hrdí. Ostatně je s podivem, že Praha tak dlouho čekala na jejich znovuzrození.
Když Karel IV. kázal osazovat révou všechny příhodné svahy města a blízkého okolí, nebyla Pražská kotlina pokrytá zástavbou, takže dnes navázat na podobný viničný boom je samozřejmě nemožné. O to jsou však vzácnější nově osázené vinice, které odkazují ke slavné vinařské tradici. Dnes je jich kolem dvou desítek, zpravidla vzniklých z úsilí nadšenců. Není to moc, ale jsou tu, a právě i na nejprestižnějších místech.
Od Troji, k Modřanům a zase zpět
Zásluhou města i soukromníků roste dnes réva v Praze na zhruba dvaceti hektarech půdy. Není to moc, ale vedle Svatováclavské vinice a vinic Pražského hradu (Plečnikova, Masarykova vyhlídka Královská zahrada) a zmíněného Vyšehradu, kde jsou dokonce hned tři malé vinohrady, nabízí hlavní město i takové perly, jako je vinohradská Grébovka s téměř prvorepublikovou atmosférou, překrásná vinice sv. Kláry, dokonale zvelebená Salabka shlížející na pražskou zoo, i do prudkého svahu nově zakousnutá Zilvarova vinice na území bývalé Popelářky, všechny tři na území Troji. Dále jediná pražská biovinice Baba ukrytá v divoké zeleni na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné zříceniny, několik vinic strahovského kláštera a vinice Svatojánská podél Úvozu pod Petřínem. Drobná vinice s osobitou atmosférou obklopená moderní zástavbou i historickou gotickou zdí na svazích Albertova, známá Máchalka u prosecké bobové dráhy. Nebo výjimečná Modřanská vinice vzkříšená pílí zahrádkářů a v Praze položená nejjižněji.
Vína známá i tajné poklady vinařů
Na některých z nich vznikají vína přímo ve sklepě (např. Grébovka, sv. Klára, Salabka, Baba) jinde hrozny vozí do spřátelených sklepů, každopádně produkce není velká, a tak je vzácností tahle vína ochutnat. Na Pražském hradě se z hroznů Hibernalu z královských zahrad připravuje víno, které zpěstřuje tabuli při slavnostních příležitostech nebo slouží jako dar vzácným návštěvám. Ze Svatováclavské vinice se dá místní víno koupit v restauracích Villy Richter. Vína ze Salabky jsou vedle stejnojmenné restaurace i v některých vinotékách. Také v Botanické zahradě v Troji jsou k dispozici vína z vinice sv. Kláry a ochutnávat se dají průběžně vína také na Grébovce a Máchalce, po předběžné dohodě s vinařem i na Babě. Jinak opět slouží reprezentačním účelům či osobní spotřebě vinařů, jako třeba na Modřanské vinici.
Produkce je tak různorodá velikostí, významem i kvalitou, přesto v místě, kde vína vznikla, opředená příběhy a z rukou vinaře chutnají vždy nejlépe. Ovšem nejen proto se vyplatí vyrazit na vycházky po pražských vinicích, které představují skutečný zelený poklad města.
Foto: Pavel Vítek, RVV Studio http://www.rvv.cz/
Podrobné informace o akci na www.prazskevinice.cz