Pravidelný pohled do světa whisky. Whisky World 2023 přináší další novinky a příběhy značek ze světa tohoto kultovního nápoje.
Balada o (zatím) nenarozené palírně
Nějak se stalo, že mi v souvislosti s WOLFCRAIG SCOTCH WHISKY DISTILLERY vytanul na mysli Jiří Wolker a jeho Balada o nenarozeném dítěti. Koncem května totiž městská rada Stirlingu, města nějakých dvacet mil severoseverovýchodně od Glasgow, podruhé zamítla projekt palírny, jejímž cílem je produkovat Highland single malt Scotch whisky.
Pro investory – mimochodem žádné outsidery v oboru: např. Richard Paterson, člen Řádu britského impéria, byl po desetiletí spojen se značkou Whyte & Mackay a The Dalmore – bylo rozhodnutí radních zklamáním. Zdůvodnění je překvapilo: palírna by prý nevhodně ovlivnila ráz krajiny. A začali hledat alternativní řešení.
The Macallan jako super-byznys
Projekt nové palírny značky Macallan přišel před pěti lety na 140 milionů liber. Částka možná někoho zarazí – a bude to trefné: objekt sám tak trochu vypadá jako zvednuté obočí v krajině. Inspirace skotskými kopci a až neskutečná šetrnost k životnímu prostředí se ale zjevně vyplácí. Na prohlídku čekají příznivci značky ve frontě na internetu, a to navzdory 250 librám, které zaplatí každý za večeři o pěti chodech, doprovázených ovšem důkladnou prezentací produkce; pokud budete čtyři a složíte dohromady 5000 liber, dostanete k dispozici navíc bentley i s řidičem, abyste se nemuseli trmácet do palírny vlastním autem.
Přecitlivělý Jack Daniel?
Greg Hemphill a Ford Kiernan, protagonisté sitcomu BBC Still Game, pojmenovali svou whisky podle postav, jež v seriálu z roku 2019 hráli, tedy Jack & Victor. A to si dali! Brown-Forman, majitelé Jack Daniel´s Tennessee whiskey, zažalovali dvojici, že se snaží ve Spojeném království použitím jména Jack využít pověst značky k propagaci jejich destilátu.
Představitelka britské instituce na ochranu duševního vlastnictví Heather Harrisonová jejich argumentaci odmítla s tím, že v použití dvou křestních jmen nevidí zneužití reputace Jack Daniel´s whiskey a rovnou jejímu majiteli napálila 3200 liber za úhradu soudních výloh. Je otázka, zda nejsou Brown-Forman poněkud přecitlivělí.
Campbeltown ožívá!
Campbeltown, největší město na skotském poloostrově Kintyre, bývalo přezdíváno světové hlavní město whisky. V důsledku nejrůznějších vlivů (včetně problémů s kvalitou produkce) z původních zhruba třiceti palíren zůstaly jen tři: Springbank, Glen Scotia a Glengyle. Což platilo ještě nedávno. Poloostrov totiž ožívá.
Loni v únoru představil majitel Isla of Raasay Distillery plány vybudovat palírnu na západním břehu poloostrova, v přímořském městečku Machrihanish. V polovině května postoupila společnost Brave New Spirits městským úřadům plány na vybudování destilérky přímo v Campbeltownu, a to na území někdejšího letiště RAF. Budou patrně přijaty s porozuměním: díky předpokládanému provozu v režimu 24/7 bude palírna „recyklovat“ použitou energii a teplo. K zrání chce využívat sudy jak po Bourbon whiskey, tak po sherry oloroso a barikovaných portských ruby a tawny, jakož i po organických vínech z oblasti Bordeaux. Pokud půjde vše podle plánu, produkce by mohla začít koncem příštího roku. New make bude zrát nedaleko od moře, což by mu mělo prospívat. Zrání v přiměřené relativní vlhkosti vzduchu – a ještě k tomu mořského – by má obvykle příznivý vliv na budoucí whisky.
Bowmore 52 Y. O. přišla krapet draho
Na konci května zaplatil výherce aukce u Sotheby´s za objekt obsahující dvaapadesátiletou single malt Scotch whisky Bowmore v přepočtu bezmála sedm milionů korun. Uvádíme „objekt“, protože výraz „láhev“ by nebyl tak docela výstižný.
Vznikl japonskou technikou mokume-gane, jež pracuje se směsí kovů a vytváří tak vícevrstevné vzory. Horní část karafy (s ostychem ji označme jako zátku) je z uhlíkových vláken. Výsledek inspiruje diváka ke srovnání s černými skalami v zátoce Loch Indaal na ostrově Islay, jenž je domovem palírny, a připomíná mu také nitro vypáleného sudu, v němž destilát z šedesátých let minulého století zrál.
Pokud se nechystáte dát si panáka, pak vězte, že by voněl po meruňkách, zelených jablkách v rámci pomerančové kůry a chutnal jako kompozice makadamových ořechů, mandarinek a zmíněných jablek. Nabízí se otázka, zda by nebylo ekonomičtější skočit do nejbližšího OC a koupit si nějaké to ovoce. V takovém případě ovšem nemůžete počítat s tím, že budete pozváni do Bowmore, kde si mj. vyzkoušíte vůz z limitované edice Aston Martin DBX Bowmore Edition. (Producenti z E.O.N., není to inspirace pro vůz v 26. bondovce?)
Single malt whiskey poamericku
Minnesotská palírna BROTHER JUSTUS vyrobila americkou single malt whisky ze sladu nakouřeného zastudena. Trik spočívá v patentovaném použití rašeliny po dokončení procesu zrání. Výsledkem je nikoli kouřový nádech po spálené rašelině, nýbrž určitý rašelinný závoj, jenž je zřejmě v této době celosvětově unikátní. Láhev lze bohužel koupit jedině v palírně a v obchodech státu Minnesota, což je přeci jen trochu z ruky.