Jakmile se oteplí, přesouváme ven často celé kuchyně, nebo přinejmenším gril. A řešíme, čím své grilovací umění vylepšit. Tak pojďme na to.
Přestože jaro se začíná stále dříve přetahovat se zimou o svou vládu, teprve s květnem, nejlépe “po zmrzlých”, přichází čas večerního posezení na zahradě či na terase za doprovodu dobrého jídla a pití, které je ve venkovním prostředí o to zábavnější.
Grilování je nedílnou součástí nástupu jara a léta. Vůně kouře a zprvu i zbytkové teplo z grilu dodává večerům tu správnou atmosféru a my si můžeme užít uvolněné stolování provázené sdílením pokrmů, které se z ohně přemísťují rovnou na stůl. Každý rok je to podobné, ale zas o trochu jiné, od technických vychytávek, po styly stravování či suroviny, které jsou právě v trendu. Takže zdaleka už nejde jen o to, „něco plácnout“ na rozžhavený rošt. S grilem se dá doslova kouzlit. Upéct si vlastní pečivo včetně pizzy, připravit sladký moučník, nebo si třeba vyudit rybu, sýr…, to vše je pomalu standard. O dokonalém steaku nemluvě.
Není kouře bez ohně
Základem je samozřejmě kvalitní gril. Špičkový kuchař si sice poradí i se starou rachotinou, ale má-li být grilování opravdu na úrovni, co nejzdravější a nejefektivnější, pak proč se bránit vychytávkám, které i hobbíka posune rázem na úroveň mistra. Jenomže je tu plyn, elektřina, pelety, dřevěné uhlí? Takže jaký gril si vlastně vybrat? Vše má své opodstatnění a své plusy a mínusy, ať už jde o rychlé nastartování, snadné čištění, stálou dostupnost paliva, nebo samotnou přípravu jídla.
Představy o výhodách grilů elektrických a hlavně velmi oblíbených grilů plynových máme spojenou především s pohodlím, nižšími náklady a snadnějším a rychlejším použitím. Ty menší se dají navíc snadno přenášet či používat v interiéru, teplota je v nich rovnoměrná a dá se dokonale regulovat, čištění jednoduché. Ale nedosahují ani v případě plynu tak vysokého žáru, což představovalo hlavní nevýhodu. Tu jedinečnou křupavost, chuť a vůni mas z ohně, jste v nich donedávna prostě nedocílili.
Dřevěné uhlí zažívá návrat
A protože je příprava jídel na grilu zároveň hluboce zakořeněným rituálem, v němž nás atavistické sklony jasně směřují “k ohni”, není divu, že mu velká část grilařů dává přednost. A podle světových šéfkuchařů zažívá renesanci právě klasické dřevěné uhlí.
Módní jsou také pelety, použití různého dřeva dělá s jídlem své, což je zase další disciplína, navíc průběh hoření umožňuje kontrolovat grilování i na dálku prostřednictvím chytrých mobilů a to je velmi příjemný bonus. Hlavní nevýhodou jsou ovšem především finance, protože takové grilování nás vyjde prostě dráž.
Nicméně v obojím případě, ať použijete pelety či dřevěné uhlí, zažívají chuťové buňky uspokojení z fantastických pokrmů vzniklých díky působení vysokých teplot na strukturu masa, zeleniny, hub a dalších surovin, které je na ohni tak zábavné připravovat. Takové grily si pak poradí i s velkými kusy masa, a pak, oheň je prostě živel.
Je nám u něho dobře, a když tuk občas skápne na hořící brikety (ano, není to nejzdravější, ovšem ta rozkoš) je jídlo krásně ovoněné a jedinečné. I proto je návrat k němu přirozený. Nejlépe totiž odpovídá grilovacím tradicím a hlavně, jídlo má pak typickou chuť a vůni.
Žár jako v pekle. Fígl k nezaplacení
Ale i grilování prochází vývojem a možnosti se stále rozšiřují. Takže pokud patříte mezi příznivce grilů plynových a rádi byste spojili komfort moderní technologie s přednostmi přípravy na ohni, nyní přichází vaše chvíle.
Skloubit obojí, tedy výhody pohodlného a rychlého grilování na plynu a zároveň vysokého žáru, dokonce vyššího, než na peletách či dřevěném uhlí, totiž umožňuje novinka jménem Sizzle Zone. Na český trh s ní přišla kanadská firma Napoleon, jejíž grily jsou skvlé pro profesionály i amatéry (více na www.napoleongrily.cz). Respektive s jejich grily jsou i z amaterů rázem profíci a ti nejšikovnější mohou s troškou praxe vystoupat bleskově až do mistrovského levlu.
Napoleon Sizzle Zone je místem na grilu opatřeném infračervenými hořáky, které dokážou v krátkém čase vyzařovat teplotu až 800°C. Díky tomu se maso bleskurychle zatáhne, zpravidla v tuto chvíli zahoří, což mu dá onu typickou chuť ohně, šťáva přitom zůstává uvnitř, zatímco povrch je fantasticky křupavý. Takové steaky doslova nemají chybu, vše trvá pár sekund, pak už jen maso necháte dotáhnout klasicky v grilu, takže příprava je jednak rychlejší a hlavně s mimořádným efektem.
Máte chuť? Tak neváhejte. Nachlaďte víno, připravte gril. Těšit se můžete i na další pokračování našeho seriálu o letním grilování.