Nasedněte do „odrůdy“ a pokračujte po „trati“. Aneb krajinou vína s vlaky „vínozvučných“ jmen

Nové vlaky nesou názvy vinařských tratí, koláž Víno&Styl

Celkem třináct vlakových souprav pojmenovaných podle míst, na nichž se rodí ta nejlepší vína z Moravy, vyjelo na sklonku minulého roku na jihomoravské železnice. Po soupravách se jmény odrůd révy vinné je to další marketingový krok, jak prostřednictvím dopravní infrastruktury zviditelnit vinařskou kulturu tohoto vínorodého kraje.

Není trať jako trať. Po té železniční můžete od půli prosince cestovat jižní Moravou ve vagónech moderních nízkopodlažních vlaků Stadler, které nesou nově názvy těch nejlepších tratí viničních. K těmto konkrétním místům, kde se z propojení jedinečného podloží, půdy, mikroklimatu i tradic a přístupu současných vinařů rodí jedny z nejlepších vín v republice, patří mimo jiné právě Klínky, Purmice, Strachotický Dívčí vrch, Liščí vrch, Velkobílovická Nová hora, Kačisdorfské pole, Pod Mušlovem, Mutěnické Úlehle, Strážnické Horní Hory, Vrbovecký Šác, Nadzahrady, Langewarte, Slunečná. Nové vlaky pokřtila společnost Arrivave Znojmě a využití propojení ikonických viničních tratí a každodenního cestování k dalšímu zdůraznění identity regionu proslulého svou vinařskou tradicí podpořily i Vinařský fond a Národní vinařské centrum. A je to další krok v podobném duchu. Na jihu Moravy totiž již jezdí vlaky pojmenované po odrůdách vín jako je Pálava, Muškát Moravský, Rulandské modré a další.

„Probádali jsme statistiku viničních tratí úspěšných v Salonu vín, a to od roku 2018. Hned osmnáct vinic se v Salonu za posledních sedm let umístilo pětkrát a víckrát. Jsme rádi, že se po našem kraji prohánějí vlaky nejen s názvy odrůd, ale i míst, odkud ta nejlepší vína pocházejí,“ uvedl manažer Salonu vín Petr Gondáš.

Moderní a pohodlné spojení klíčových vinařských oblastí

Nové soupravy nyní potkáte na linkách Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, které spojují klíčové vinařské oblasti regionu. Tedy například trasy Znojmo–Mikulov–Břeclav, Zaječí–Kobylí–Hodonín nebo Hodonín–Veselí nad Moravou–Velká nad Veličkou–Vrbovce–Myjava. Vlaky jsou vybaveny klimatizací, WiFi připojením, USB porty, zásuvkami a automaty na nákup jízdenek. Moderní informační systém s přehlednými panely zajišťuje pohodlí a přehlednost i během delších cest.

„Jsme rádi, že modernizované vlaky Stadler jezdí na Znojemsku, ale také na Mikulovsku, Břeclavsku a Hodonínsku. Obyvatelé těchto částí kraje se tak dočkali pohodlných a moderně vybavených spojů. Takových, které výrazně zpříjemní jejich cestování,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Pojmenování vlaků po vinařských tratích je poctou kraji, který je neodmyslitelně spjat s pěstováním vína. Cestující se tak mohou dopravit do oblíbených destinací. A zároveň si připomenout, že projíždějí místy, která dávají vznik jedinečným vínům. Jde nejen o zdůraznění vinařského bohatství regionu, ale také ukázku, jak moderní doprava podporuje tradice a turistickou atraktivitu jižní Moravy. Vlaky Stadler tak spojují praktičnost a symboliku, která cestování povyšuje na kulturní zážitek.

„Jsme moc rádi, že s námi kraj tímto způsobem spolupracuje. Znamená to, že velmi dobře vnímá důležitost a jedinečnost vinařství a vinohradnictví na jižní Moravě. Díky názvům vlaků jsme zase o něco více vidět,“ řekl ředitel Vinařského fondu Zbyněk Vičar.