Vína z Moravy a tajemný svět dávného podmořského světa. Co mají společného? Dozvíte se v barokní krápníkové jeskyni na státním zámku Lednice z nové expozice PŘÍBĚH AMONIT. Nejen děti, ale i milovníci vína tu mají možnost objevit mnoho zajímavého. Právě zkamenělé schránky těchto měkkýšů, amonitů, jsou totiž součástí podloží vinohradů, z nichž vychází charakter jedinečných vín s otiskem prehistorických moří.
Dvacet milionů let staré fosilie v podobě takzvaných “hadích kamenů” – zkamenělých “ulit” obřích měkkýšů, kteří spolu s dinosaury vyhynuli po střetu meteoritu se Zemí, krásné prostředí umělé krápníkové jeskyně, příjemná svěží vína jako dozvuk celého příběhu… Atraktivní expozice v podzemí lednického zámku Příběh amonit byla jako součást IV. prohlídkového okruhu slavnostně otevřena předposlední dubnovou sobotu. Představuje tak pro novou turistickou sezónu další lákavou zastávku spojující zážitek a poučení s potěšením z místních vín. A to vyrobených z tradičních moravských i rezistentních PIWI odrůd, v nichž se odrůdový charakter snoubí s jemnou mineralitou z unikátního půdního složení vinic právě v okolí Lednice.
Minulost ožívá v grotě
Výstava cílí na život v prehistorických dobách v oblasti dnešního Lednicko-valtického areálu a nejjižnější části dnešní jižní Moravy. Ukazuje život v dávných mořích prostřednictvím úžasných zkamenělin a také v dílech akademického malíře Petra Modlitby. A umělá krápníková jeskyně velmi dobře evokuje tajemné korálové útesy, díky tomu je jedinečným místem pro představení historického podmořského světa. „Barokní grota je velmi oblíbený prohlídkový okruh díky umělým krápníkům a technickému zázemí. Nyní bude ještě atraktivnější zásluhou zajímavé výstavy zkamenělin z nejbližšího okolí. Skvělé je, že dokáže zaujmout dospělé i děti,“ říká kastelánka Ivana Holásková.
Skutečně, zatímco děti si výstavu užijí prostřednictvím hravého komiksu o amonitkovi Jurovi, který vypráví o životě v dávných moří a vývoji krajiny, dospělí se mohou těšit na “tekutou pointu” celého příběhu. Na expozici se totiž podílely nejenom Masarykova univerzita v Brně, Ústav geologických věd a Regionální muzeum v Mikulově, které ochotně zapůjčilo nejzajímavější exponáty zkamenělin pečlivě střežené v depozitáři, ale také stejnojmenný vinařský podnik.
Lednické vinařství AMONIT navazující na tradici vinařství v oblasti Lednicko-valtického areálu má navíc svůj vlastní návštěvnický okruh mapující život pravěkých hlavonožců, k nimž odkazuje svým názvem. Příchozí si zde mohou prohlédnout další prehistorické artefakty a ochutnat vína ovlivněná vápenitým podložím vinohradů tvořených zkamenělinami. Pro děti je tu pak zábavný dětský svět. Mohou se tu například zhoupnout na další lednické specialitě – dřevěných konících vyrobených ze dřeva starých vinných sudů.
… přítomnost v lednických vínech
Rodinné vinařství AMONIT si do názvu zvolilo symbol svého terroiru a navázalo na dlouholeté působení v oboru pod předchozím jménem Annovino. A protože majitelům a zkušeným vinařům Jindřichovi Sobotovi a Romanu Žďárskému nešlo jen o změnu v názvosloví, změn bylo víc. Příchozí mohou obdivovat i stylovou budovu postavenou z vápence tvořeného zkamenělinami a také překrásnou zahradu. Součástí je i vinařský Stellplatz v blízkosti lužního lesa a romantické zámecké Dyje. A kdo by se chtěl zdržet déle může využít i příjemné posezení pod pergolou. Vzhledem k možnosti osvěžit se zdejšími víny to má své opodstatnění.
Vínařství zve samozřejmě k ochutnávce svých produktů, na něž jsou náležitě pyšní. Nyní jsou to především čerstvě pokřtěná vína ze dvou řad určených pro gastronomii a pro vinotéky: Harmonie (harmonická a skvěle pitelná) a Evoluce (z tzv. PIWI odrůd, tedy nových odrůd snáze vzdorujících chorobám a důsledkům proměnlivého klimatu). Poloha vinařství v srdci Moravského ráje na místech, která zalévalo třetihorní moře, přidává ke šťavnatému a svěžímu projevu těchto vín i jemné minerální podtóny.
Kdo by to byl řekl, do souputníka dinosaurů, kam až může zasáhnout stopa jeho nohy/hlavy. A ačkoli se můžeme dohadovat, nakolik 20 milionů let staré ulity unikátních hlavonožců ve skutečnosti prostupují vůní a chutí místních ryzlinků, muškátů, ruland, Hibernalu, Savilonu, Souvignieru… A v působivém interiéru vinařství a se sklenkou dobrého vína se přinejmenším krásně věří pohádkám.