Vánoční trhy, to jsou barvy, vůně, chutě, a vedle pražených mandlí, pečených kaštanů, trdel a punče je to hlavně svařené víno, které provoní vánoční atmosféru. Navíc zahřeje a v tom lepším případě i chutná. Ceny šplhající stále výš však ještě zdaleka nejsou zárukou skvělé chuti. Co si tedy ohlídat? Nebo se raději pustíte do přípravy samy? Pak máme pár tipů třeba na svařák růžový či vylepšený kapkou portského.
Svařák neboli horké víno převařené s kořením je jedním z nejoblíbenějších zimních nápojů. A zdaleka nejen pro čas Vánoc. Což potvrzuje fakt, že svůj mezinárodní den slaví svařené víno v březnu. Ale že právě vánoční trhy a slavnosti spojené s oslavami konce roku představují jeho hlavní sezónu, to je fakt. Proto aby byl zážitek dokonalý, je dobré vědět co pijeme. Případně, jak si doma napravit dojmy a udělat si svůj svařák v té nejlepší kvalitě a na míru svým chutím.
„Dobré víno je absolutním základem každého svařáku. Jen tak si zachová jedinečnou chuť i charakter,“ zdůrazňuje národní someliérka Klára Kollárová. Což je zásada číslo jedna, ale má i další doporučení. Například víno nikdy nepřevařujte! „Víno nesmí projít varem, aby neztratilo chuť i alkohol,“ upozorňuje Kollárová. Také pokud jde o koření, má zajímavý tip: „Nechte koření chvíli povařit v cukrovém rozvaru, aby se chutě lépe rozvinuly, a pak je teprve přidejte k vínu.“ A také slaďte až na konec. Hlavně med přidávejte těsně před podáváním, aby si zachoval svou přirozenou chuť.
3 inspirace na svařák snů
Nahlédnete-li do internetového mozku lidstva Wikipedie, dozvíte se, že svařák je teplý nápoj vyráběný z červeného vína nejrůznější kvality smíchaným s bylinným odvarem. Údajně se takto napravovalo nekvalitní víno. Obě tvrzení mají něco do sebe, ale také se dají obě zpochybnit. Svařáček totiž není jen červený. Na bílý se dá sice natrefit méně často, ale kdo hledá, najde. Dokonce jsou místa, kde si na něm zakládají. Třeba na drážďanském adventním trhu Štrýclmarkt je bílé svařené víno hit zejména připravené dle původního receptu hraběte Wackerbartha (více čtěte ZDE). A je vynikající, takže se vyplatí v zimě jej občas prostřídat s klasickým červeným. A ohledně té „nápravy“ špatného vína, jak už bylo řečeno výše, pokud je špatný základ, žádnou pecku nečekejte. Ani když takové víno svaříte. Na druhou stranu, není opravdu nutné lít do hrnce to nejlepší burgundské. Rozumný poměr ceny a výkonu nabízejí například tyto tři netradiční recepty s mladými víny, růžovým či s kapkou portského + 1 speciální navíc. Hrajte si a užívejte s lahodně hřejivými svařáky adventní čas i chladné zimní dny až do jara.
„Svařák by neměl být jen převařený nápoj plný cukru. Pokud použijete kvalitní víno a správné ingredience, vytvoříte drink, který zahřeje a překvapí svou chutí,“ říká Klára Kollárová. Letos doporučuje experimentovat s mladými Svatomartinskými víny, která jsou svěží, ovocná a přímo vybízejí k originálním úpravám, navíc právě teď je jejich hlavní sezóna.
RECEPT 1: Svařák ze Svatomartinského bílého vína s citronovou trávou a zázvorem
„Bílé víno je pro přípravu přehlížené, ale s trochou fantazie vytvoříte svěží verzi svařáku. Citronová tráva a zázvor navíc dodají svěží a pikantní tón, který se skvěle hodí k bílému vínu,“ doporučuje Klára Kollárová.
SUROVINY:
- 750 ml svatomartinského bílého vína (např. Muškát moravský), 4 hřebíčky, 2 stébla citronové trávy, 3 plátky čerstvého zázvoru, 1 lžíce medu
POSTUP:
Víno zahřejte na mírném stupni společně s hřebíčkem, citronovou trávou a zázvorem. Nikdy nepřivádějte k varu. Med přidejte těsně před podáváním.
RECEPT 2: Jemný růžový svařák s grepem a tymiánem
Atraktivní je tu barva, vůně i chuť „Růžové víno nabízí jemnější chuť a skvěle se kombinuje s ovocem a bylinkami,“ říká k receptu Kollárová.
SUROVINY:
- 750 ml růžového vína, 1 grep na plátky, 1 jablko na kostičky, 1 snítka tymiánu, 1 lžička sušených brusinek, špetka červeného pepře
POSTUP:
Víno zahřejte společně s grepem, jablkem a tymiánem. Sušené brusinky přidejte těsně před podáváním. Na závěr dochuťte špetkou červeného pepře. „Tento svařák je svěží a elegantní – ideální pro zimní večery,“ doporučuje Klára Kollárová.
RECEPT 3: Luxusní svařák z červeného vína s portským a rozmarýnem
„Kapka portského přidá svařáku hloubku a skvěle se kombinuje s výraznějším kořením,“ doplňuje Klára Kollárová. Ohromte své nejbližší touto luxusnější variantou. „Jde i udeální nápoj pro slavnostní příležitosti, kdy chcete něčím překvapit,“ dodává someliérka.
SUROVINY:
- 750 ml suchého červeného vína (např. Cabernet Sauvignon), 100 ml portského vína, klasické koření na svařák – badyán, hřebíček, skořice, cukr na cukrový rozvar, 1 snítka rozmarýnu, sušené švestky dle počtu osob. Plátky pomeranče na dozdobení.
POSTUP:
Nejdříve povařte klasické koření na svařák (badyán, hřebíček a skořice) v malém množství vody a cukru, aby se chutě rozvinuly. Poté zahřejte červené víno s portským a přidejte rozvar dle chuti. Do směsi vložte snítku rozmarýnu, ta víno jen ovoní. Sušené švestky přidejte na závěr.