Mikulovsko: Za chutí Pálavy

Co může být krásnějšího než pohled na prosluněné pálavské vrchy se skleničkou dobrého vína, kterého najdeme v okolí Mikulova požehnaně. A k vidění i objevení tu toho bude ještě mnohem víc. Navíc po zhruba padesátce kilometrů bude víno zasloužená odměna.

 

Ze znojemska na Mikulov

Kola připravit, dobře se nasnídat, doufat, že včerejší zbytkový alkohol je pryč a nasedáme. Tentokrát začneme v Hevlíně, odkud vede cesta mezi lesy do asi dvanáct kilometrů vzdálené Jevišovky. Tady opouštíme znojemskou poddoblast a vjíždíme do té mikulovské. Cyklostezka dále vede přes Drnholec do Novosedel. Při průjezdu ojedinělými sklepními uličkami můžete obdivovat pestrost sklepní architektury. Pokračujeme na Nový Přerov a dále spolu s vinařským okruhem Stará Hora stoupáním k Přerovskému vrchu.

Cestou se můžeme kochat nejen pohledy na vinice, ale také na průčelí sklepů z 30. let minulého století a pokračujeme dál až na okraj Dobrého pole. Dalších sedm kilometrů do Mikulova dá ještě trochu zabrat, odměnou však bude ale výhled na Mikulov, jedno z nejvýznamnějších vinařských středisek Moravy.

 

Mikulovský zámek i obří sud

Jeho dominantou je Svatý Kopeček s poutní kaplí sv. Šebestiána a křížovou cestou, z druhé strany se nad ním tyčí Mikulovský zámek. Mimochodem vinice v Mikulově založili již staří Římané a byla to zřejmě úplně první moravská vinice. Rodí se zde opravdu jedinečné Ryzlinky vlašské, ale daří se tu i Rulandskému šedému a bílému, Chardonnay, Sylvánskému zelenému a samozřejmě nesmíme zapomenout na Pálavu, která zde byla vyšlechtěna.

V městečku si trochu vydechneme, protože další cesta jednak bude náročnější a pak je tady co navštívit. Například na zámku expozice Víno napříč staletími, kde mohou návštěvníci vidět kolekci historických listů a jeden z největších sudů v Evropě, do kterého se vejde přes 1000 hl vína. A pokud si návštěvu načasujeme na září, můžeme se zúčastnit i velmi populárního Pálavského vinobraní, které každoročně přiláká množství turistů z Čech i zahraničí, hlavně z Rakouska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kouzelná Pálava a romantika

Z Mikulova pak následuje stoupání Pavlovskými vrchy až do výšky 350 metrů nad mořem. Cestou míjíme vápencový útes Kočičí skálu a taky Stolovou horu se zříceninou Sirotčího hrádku, dále Děvín, který je nejcennějším územím Pálavy. Pak už stačí vyšlapat do Klentnice a je vyhráno, teď už následuje jen nádherný pětikilometrový sjezd do Pavlova, kde můžeme nabírat síly na další den. A nebo si můžeme ještě kousek zajet a vzít to až do Popic. Což je báječný tip pro sportovce/romantiky.

Z viniční trati Sonberk se totiž otevírá překrásný pohled na Novomlýnské nádrže a hlavně na Pálavu. Jen málo co se vyrovná zdejším západům slunce, třeba se sklenkou Ryzlinku vlašského, Sauvignonu nebo právě odrůdy s podmanivým aroma jménem odkazujícím k téhle unikátní poloze.

Vynikající víno, nádherná příroda, krásné vinařské obce a městečka, nezapomenutelná atmosféra, to vše je Mikulovsko. Tak na nic nečekejte a vyrazte. Pro větší jistotu při volbě ubytování a dalších služeb vybírejte z certifikovaných zařízení vinařské turistiky. Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb a další informace o a našich vínech a vinařské turistice najdete na www.wineofczechrepublic.cz.

Foto: Jan Halady, Pavel Zábrodský, Pavel Vítek, GHOST