Kam po moravských cyklostezkách aneb za vínem křížem krážem

Morava v létě již tradičně praská ve švech, patří již k dobrému zvyku, že v některé z jihomoravských vinařských oblastí tráví turisté z ostatních částí země o prázdninách alespoň pár dní. Spojení turistiky a ještě častěji cyklistiky a vína je stále atraktivnější. Takže kam vyrazit?

Pokud se na Moravu blížíte od západu, ideální bude začít na Znojemsku. A na samotné město Znojmo si navíc nechat trochu času už jen proto, že Znojemské kulturní léto přináší řadu atrakcí, od koncertů přes festivaly a slavnosti spojené nejenom s vínem, ale třeba i s pivem či okurkami.

Vína VOC Znojmo i krásy Znojemska

A podpořit opět můžete svou návštěvou i místní podnikatele v rámci projektu #MASTOZADAX, což s sebou nese i atraktivní možnost získat volné vstupy. Co je pro to třeba udělat? Například dát si něco dobrého v místních restauracích nebo přespat v místním hotelu či pensionu, které jsou zapojeny do projektu a označeny s nálepkou jeho loga. V gastro provozu je nejnižší hranice útraty 150 Kč, u ubytovatelů 1000 Kč a u ostatních služeb 200 Kč. Jde o celkovou částku na jedné účtence s ohledem na počet osob, kteří útratu provedli. Pak už jen stačí vybrat pamětihodnost a do 5 dní uplatnit poukaz #mastozadax.

Mezi nejzajímavější památky jednoho z nejkrásnějších měst Jižní Moravy patří gotický chrám sv. Mikuláše, Znojemský hrad, románská rotunda s unikátními freskami. Stojí za to vystoupat na vyhlídkovou radniční věž a užít si nádherný výhled, nebo se naopak spustit do hlubin rozsáhlých katakomb. Ale konec zevlování, rychle na kolo.

Červené značení ze znojemského náměstí Komenského vede z města ven, přes Nový Šaldorf s areálem pískovcových modrých sklepů, kde nesmíte minout ani unikátní kládový lis, vyplatí se i zastávka ve vinařství rodiny Špalkovy . Po stoupání do Konic projedete Popicemi a následuje technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, které je součástí Národního parku Podyjí. Pak odbočuje stezka do Šatova s překrásným malbami zdobeným vinným sklepem, vyhloubeným v pískovcovém svahu nad vesnicí.

Z Šatova vystoupáte do výšky 290 metrů nad mořem, ale výhled na vinice za to stojí. Pokračujete na Chvalovice, do Načeratic a až do Hrádku už je to po rovině. Pokračujeme přes Dyjákovice a pak je to už jen kousek do Hevlína, kde je po 55 kilometrech cíl prvního výletu. Síly se vyplatí zregenerovat bílým vínem, samozřejmě s označením první tuzemské apelace VOC Znojmo, která představuje nejtypičtější vína oblasti.

Přichází čas na červené a na Velkopavlovicko

Trasa z Pavlova do Bořetic je o chlup kratší – 47 kilometrů. Z Pavlova projedete okolo Novomlýnských nádrží a dorazíte do Dolních Věstonic, místa nálezu slavné Věstonické Venuše. Zde budete pokračovat přes most do Strachotína a dále sklepní uličkou do Pouzdřan a pak podél vody. Zdolání dalšího úseku do Popic vás odmění pohledem na národní přírodní památku – Pouzdřanskou step. V Popicích odbočí stezka do terénu a před vámi je výstup kolem vinic na vrch Žebrák, což s sebou samozřejmě nese další nádherné výhledy. Poté sjedete do Hustopečí, nyní už ve velkopavlovické podoblasti.

Zde byste neměli minout renovované sklepní prostory renesančního domu u Synků, kde je k vidění stálá vinařská expozice, navštívit můžete i vinotéku. Pak podjedete dálnici a po polní cestě pokračujete do Staroviček, kde se opět vrátíte na druhou stranu dálnice a vinicemi dorazíte do Velkých Pavlovic. Z Pavlovic vás trasa povede kopcovitou krajinou až do malebné vesničky Bořetice. Nedaleký kopec dal název i místnímu „akčnímu uskupení“ – známé recesistické Republice Kraví hora, která se v obci stará o vinařskou zábavu. Jste-li příznivci spíše červeného vína, tak jste na správném místě. Velkopavlovicko je krajem modrých hroznů, s nimiž tu vinaři umí moc dobře zacházet.

Bílé, červené i rosé a barevné Slovácko

Krásné a barvami hýřící kroje, vína rozmanitých odrůd i charakteru, z Velkopavlovicka se můžeme krásně přesunout na Slovácko, pokud navážeme dalším zhruba pětačtyřicetikilometrovým úsekem cyklotras vedoucích z Bořetic do Starého Poddvorova.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hned na začátku sice zahájí stoupáním do Vrbice, ale pak hned následuje sjezd do Kobylí. Dále pokračujete do Klobouk u Brna, kde si nenechte ujít prohlídku větrného mlýna, který je dokonce plně funkční. Trasa vás dále povede do Krumvíře a Slovácko je tu!

Zde nakrátko odbočíte ze silnice, ale zanedlouho se na ní opět vrátíte a pokračujete přes Terezín a Čejč mírným stoupáním do Čejkovic. Tady sesedněte z kola a domluvte si návštěvu templářských vinných sklepů. Svou délkou 650 metrů se řadí k nejdelším u nás a stojí za to je vidět, nyní navíc s expozicí uspořádanou k 80. výročí založení družstva. Následuje jeden z nejhezčích úseků trasy – desetikilometrový přejezd do Starého Poddvorova. Kvalitní, většinou nezpevněný povrch stezky kopíruje členitý reliéf krajiny, úžasné výhledy do údolí střídá pohodová jízda na úpatí polí a vinic. A jsme v cíli. V této oblasti se večer můžete těšit na plná vína se svěžím charakterem a výrazným odrůdovým aroma, která se rodí na vinicích vyšších poloh.