Hledáte destinaci, kde najdete hory, moře, řeky, historická města, autentické vesničky, skvělé víno, božskou gastronomii a na plážích není nabito? Pak je Gruzie skvělá volba. Zvlášť když Putinova stopka pro ruské turisty přináší víc možností pro ostatní.
Dovolená na místě, kde se překrásná příroda snoubí s bohatou kulturou a historií, místní pohostinnost je pověstná a turistické možnosti rostou rok od roku je ideál. A zahraniční návštěvníci proto míří do Gruzie stále častěji. Labužníci o to víc, že vína tu mají specifikou chuť se stopou dávných věků, gastronomie těší a baví svou pestrostí i čerstvostí produktů.
Báječně je tu nejen v mořských vlnách, ale i na horských stezkách, stejně jako v hlavním městě Tbilisi, kde se mísí krásná starodávná architektura s moderním designem. Navíc letos, po nedávné diplomatické roztržce s Ruskem, kterou završil ruský zákaz letů mezi oběma zeměmi, tu pravděpodobně nehrozí ani dnes téměř všudypřítomný letní nával turistů.
Blízká mentalita i kultura
A to i navzdory skutečnosti, že zájem o návštěvu této nádherné země v posledních letech prudce vzrůstá. Zatímco v roce 2015 navštívilo Gruzii necelých 6 milionů turistů, v roce 2017 už to bylo 7 a půl milionu a vloni dokonce 8 miionů turistů.
Lákáje jak okouzlující horská krajina – podstatná část země je totiž hornatá a vpodstatě se dá říci, že severní hranici s Ruskem tvoří Velký Kavkaz, který v některých místech na gruzínském území šplhá nad pětitisícovou hranici, zatímco jižní je vymezena Malým Kavkazem – tak i překrásná úrodná údolí se svahy prostlými révou. Ne nadarmo se Gruzii přezdívá kolébka vína.
Stejně jako příroda skýtající mnoho potěšení od bohaté nabídky nejrůznějších horských túr a výstupů až po klidnou relaxaci na březích Černého moře, také města mají co nabídnout. Samozřejmě na Tbilisi si vyhraďte náležitý čas, zajímavě se zde prolíná historie se současností, památky odolávající věkům a moderní architektonické dominanty. Za návštěvu tak stojí nejen památky Starého města, ale i rozsáhlá botanická zahrada s vodopádem, prastaré lázně, pevnost Nariqala a také moderní společenské prostory, které vznikají třeba ze starých továren. Mladí lidé se tu scházejí, najdete zde ateliéry mladých umělců, spoustu zajímavých barů.
Stěny domů a vnitrobloků často zdobí umělecké grafitti a často překvapí, jak svěží designové prostředí může vzniknout z pozůstatků mobiliářů komustických časů nápaditě využitými ve spojení moderními materiály. A ještě jedno doporučení, nezapomeňte se svézt místní lanovkou. Kromě toho, že vám umožní pohodlný přesun, otevírají se z ní fantastické výhledy na město.
Kachetie, kvevri a vína prapředků
Vedle dechberoucí divoké přírody a historie je tu ovšem i další magnet přitahující návštěvníky ve velkém a to je vyhlášená gruzínská pohostinnost, skvělá kuchyně a báječná vína. Už jen to, že 40 % obyvatel se zde věnuje zemědělství dává tušit, že na stole se objevují zcela čerstvé produkty. Od zeleniny, ovoce, přes masa, po ryby a mořské polody. Vyhlášené jsou místní citrusy, legendární gruzínský čaj, víno samozřejmě, ale i jablka, ananasy, fíky, nebo třeba tabák. K zapití pak dokonalé ovocné mošty a samozřejmě víno. Víno jiné, než na jaké jsme zvyklí v ostatních vinařských zemích.
Synonymem pro Gruzii vinařskou je totiž kvevri. Nádoba používaná k výrobě vína po tisíciletí, a to od fermentace po jeho stárnutí. Kvasit v kvevri mohou zároveň nejen mošty, ale i celé hrozny, dokonce i s třapinami.
Výsledkem různorodých procesů a přístupů při výrobě vín v kvevri jsou jednak vrstevnatá a sametová červená vína osobitého charakteru, tak vína “bílá”, ovšem barvy jantarové. U nás často nazývaná “oranžová”, ale to Gruzínci nemají rádi. Jejich sytá vína mají skutečně barvu jantaru, o barvě oranžové nechtějí ani slyšet, a tradiční způsob výroby těchto vín se dokonce dostal na seznam nehotného dědictví UNESCO.
Přímé letecké spojení je ještě komfortnější
Mezi další výhody patří fakt, že do Gruzie nepotřebujete víza a také, kdo měl kdysi ve škole ruštinu, má výhodu – rusky se tu bez problémů domluví.
Pro české turisty je navíc letos Gruzie o to zajímavější, že dostupnost je od začátku dubna letošního roku mnohem jednodušší. Letecká společnost Georgian Airways totiž rozšířila spojení mezi Prahou a Tbilisi, přímé lety trvající tři a půl hodiny tak mohou cestující (88 v ekonomické, 9 v byznys třídě) využít třikrát týdně, vždy v úterý, pátek a nově také v neděli. Dálší možností je využít z pražského letiště služeb společnosti Wizz Air, která zajišťuje spojení ezi Prahou a Kutaisi.