FILMOVÝ ZLÍN PŘEJE CESTOVÁNÍ, ČESKÝM FILMŮM I CHUTÍM

Bez cest a objevů cizích kultur by byl svět šedivý, což platí nejen pro gastronomické a vinařské zážitky. Právě v duchu objevování a poznávání se nese i letošní v pořadí již 59. ročník Zlínského Film Festivalu. Ten startuje již 24. května a potrvá do 1. června 2019.

Nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu na světě má letos cestování jako hlavní pilíř filmového i doprovodného programu. Jedním z hlavních důvodů je sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda.

Miroslav Zikmund: Cesta stoletím, Foto: Prima Zoom

Změny v organizaci i kvalitě

Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekci nazvanou nově FESTIVAL CLASSICS se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma OBJEVUJ & POZNÁVEJ. „Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: PŘÍRODA, LIDÉ a ZEMĚ,“ připomenula umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více jak 40 filmů a dokumentů.

Při přípravách festivalu letos dramaturgové programového oddělení Zlín Film Festivalu zhlédli přes 3 600 snímků, aby z nich vybrali 280 filmů, z 51 země světa, které se představí festivalovým divákům.„Pokračujeme v trendu snižování počtu filmů v programu, reagujeme tak na poptávku festivalové obce a preferujeme kvalitu. V praxi to znamená větší prostor pro reprízy a umožnění divákům zhlédnout více filmů,“ uvádí umělecká ředitelka Markéta Pášmová a doplňuje: „Letošní program je hodně o premiérách, tedy o filmech, které budou poprvé uvedeny v ČR nebo na festivalech vůbec. Máme štěstí na dostatek nových titulů a zájem produkcí o jejich premiérové uvedení ve Zlíně. Proti jiným festivalům budeme moci divákům i zahraničním hostům nabídnout mnoho nového.“

Počet soutěžních kategorií zůstává zachován, bude jich opět šest. Diváci se mohou těšit na snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, dokumentární filmy pro děti a mládež, animovanou tvorbu a studentské filmy. „V soutěžích máme připraveno 32 celovečerních snímků, 62 krátkých filmů animovaných a 51 krátkých studentských,“ vypočítává umělecká ředitelka.

Ceny si převezmou i Helena Vondráčková a Jan Hrušínský

Filmový festival zahájí v pátek 24. května český celovečerní film kombinující prvky animovaného, loutkového a hraného filmu s názvem TvMiniUni: Zloděj otázek režiséra Janka Jirků, který se ve Zlíně představí ve světové premiéře. Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v české premiéře představí australský rodinný film Chlapec a pelikán režiséra Shawna Seeta v hlavní roli s Geoffreyem Rushem. Oba filmy jsou součástí mezinárodní soutěže filmů pro děti.

Herec Pavel Liška ztvárnil jednu z hlavních rolí zahajovacího filmu TvMiniUni: Zloděj otázek

Také letos si řada osobností převezme ve Zlíně ocenění za svoji práci v oblasti dětské filmové tvorby. Cenu Grand Prix Zlín Film Festivalu za dlouhodobé zásluhy o rozvoj kinematografie pro děti a mládež a její prezentaci si z festivalu odveze výkonný ředitel ČT : D Petr Koliha. Přibude také jedno nové ocenění v kategorii evropských debutů, které ponese název Cena Karla Zemana – zvláštní cena poroty za vizuální ztvárnění filmu. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje odhalí zpěvačce Heleně Vondráčkové a herci Janu Hrušínskému.

České filmy v silné sestavě

Poměrně silné zastoupení na festivalu bude mít český film. Mimo zahajovací a zároveň soutěžní film v kategorii pro děti TvMiniUni: Zloděj otázek bude mít premiéru v kategorii soutěžních filmů pro mládež koprodukční česko-německý snímek režiséra Ivana Pokorného Uzly a pomeranče. V kategorii krátkých animovaných filmů se o Zlatý střevíček spolu s ostatními snímky z celého světa utká nový večerníček z produkce ČT Kokoškovi na cestách zlínského režiséra Ivo Hejcmana.

Velké dobrodružství Čtyřlístku

Pro festivalové publikum budou mimo soutěž uvedeny filmy Čertí brko, Velké dobrodružství Čtyřlístku i Českými lvy ověnčené snímky Všechno bude a King Skate. V sekci OBJEVUJ & POZNÁVEJ budou Českou republiku zastupovat snímky Archa světel a stínů, Trabantem tam a zase zpátky či Cesta jako žádná ze sta. Festivalová dramaturgie připravila pro letošní ročník také nový formát tzv. Filmového vyučování, které dětem interaktivní formou přiblíží zajímavé osobnosti či dějinné události naší historie.

Oslava cest i tradiční dražba klapek

Významné životní jubileum pana Miroslava Zikmunda připomene festival nejen projekcemi filmů, ale také besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. „Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959-64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petr Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda,“ uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti. Prostřednictvím populárně naučného programu „Po stopách Zikmunda a Hanzelky“ v parku Komenského přiblížíme dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest.“

Cestovatel, filmový režisér, producent, spisovatel, potapěč Steve Lichtag (foto: Wikimedia)

V návaznosti na téma „OBJEVUJ & POZNÁVEJ“ nebudou chybět mezi hosty festivalu ani další významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed. Pozvání do Zlína přijali kromě jSteva Lichtaga či Mnislava Atapany Zeleného například i dobrodruh se žlutým trabantem Dan Přibáň nebo profesionální cestovatelka a novinářka Lucie Radová, která mimo jiné procestovala Jižní Ameriku v tuktuku.

Další netrpělivě očekávanou událostí Zlín Film Festivalu je již tradiční dražba uměleckých filmových klapek. Letošní kolekce Salonu filmových klapek je tvořena 124 originálními díly od předních tuzemských výtvarníků, z nichž někteří se do projektu zapojují od jeho samotného začátku. 22. ročník Salonu filmových klapek má letos pět zastávek a vyvrcholí opět tradiční aukcí, která se uskuteční 26. května v Kongresovém centru ve Zlíně.

Ze Zlína do Mikulova a nejen za vínem

59. ročník Zlín Film Festivalu oficiálně završí projekce a doprovodný program v Mikulově, kde se od 7. do 11. června již potřetí budou konat Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu. A když už jsme u Mikulova a tedy oklikou i u vína, zbývá ještě malá informace ohledně festivalového stravování.

Zajímavá jídla nabízí ve Zlíně například restaurace Blok 12 (Instagram)

Novinkou letošního 59. ročníku Zlín Film Festivalu budou i speciální food pointy, v rámci kterých budou mít malí i velcí návštěvníci možnost občerstvit se v průběhu celého festivalu zajímavým a chutným jídlem. K urychlení odbavení bude zaveden speciální elektronický čipový systém, prostřednictvím kterého se bude úhrada provádět. Do celého stravovacího systému festivalu budou zahrnuty i vybrané zlínské restaurace. Ty nabídnou hostům speciální festivalové menu.