Jednou za dvacet až pětadvacet let slaví švýcarští vinaři svůj velký svátek. Oslavy s tradicí od roku 1797, které pořádá Bratrstvo vinařů ve Vevey, jsou tak jedinečné, že se dostaly jako první živá tradice Švýcarska na seznam nehmotného dědictví UNESCO.
Jen kousek od Vevey, půvabného městečka na březích Ženevského jezera se nachází nejstarší továrna na čokoládu, dlouho tu žil a je tu dokonce pohřbený slavný komik Charles Chaplin, který by letos oslavil sto třicet let. A ještě něčím je tohle městečko uprostřed Švýcarské riviéry výjimečné. Kromě toho, že se v jeho blízkosti nachází slavná vinařská oblast Lavaux, jednou za generaci se tu koná velká vinařská slavnost Fête des Vignerons. Letos již po dvanácté.
Show jako na olympiádě
Oslavy jsou to velkolepé, očekává se až 400 tisíc návštěvníků. Tento slavný vinařský svátek totiž již dávno překročil hranice Švýcarska, sjíždějí se na něj lidé z celého světa. Není divu, je to velká podívaná. Každý den, těch festivalových je celkem pětadvacet, je hlavním bodem programu velkolepé show. Pro tento účel byla na náměstí postavena obrovská aréna pro 20 000 diváků. Režisérem programu je Daniele Finzi Pasca, švýcarský rodák z Ticina, který se podílel mimo jiné na choreografiích závěrečné ceremonie zimních olympijských her a také na představeních Cirque du Soleil v Londýně či Petrohradě.
Zároveň se na náměstí Vevey koná spousta kulturních, vinařských a gastronomických akcí. Slavnosti jsou totiž všudypřítomné. A jsou tak zároveň ideální příležitostí, jak objevovat pozoruhodná vína zdejšího regionu.
Terasy, které berou dech
Oblast vinic Lavaux podepíraných deseti tisíci terasami, které dohromady tvoří asi 450 kilometrů, je natolik výjimečná, že se v roce 2007 zapsala na seznam světového dědictví UNESCO. Vinná réva tu pokrývá na 800 hektarů zemědělské půdy a říká se, že slunce tu vstřebává třemi způsoby: jednak přímo, za druhé prostřednictvím odrazu od vodní hladiny Ženevskéh jezera a do třetice díky sálajícím terasám přes den akumulujícím teplo. Terasy jsou dokonale využit, na těch maličkých je občas umístěno skutečně jen pár hlav, ale i o tu poslední je tady pečlivě pečováno. O keře se tu stará kolem 200 vinařů a většinu prací musí dělat ručně, pouze za pomoci koní či pracovních výtahů.
Chvála lehké Chrupky
V prudkých svazích nad Ženevským jezerem začaly první terasovitá pole vznikat už ve 12. století a dnes se na nich pěstují odrůdy Chrupka bílá, tady nazývaná Chasselas, Chardonnay, Rulandské bílé, Gamay, Rulandské modré a v posledních letech také Merlot. Chasselas ovšem zásadně převládá, z vysazených odrůd tvoří více než tři čtvrtiny. A dobrá zpráva je, že Chrupka dává příjemná bílá vína, která jsou svěží a lehoučká, takže i když dáte sklenku, dvě, tři jsou povzbudivé a osvěžující.
Švýcarská vína je navíc potřeba užít si do sytosti přímo v místě jejich vzniku. Jen jedno procento produkce se totiž ze země vyváží, důvodem je bohužel i dost vysoká cena.
Kdy a kde:
Festival Fête des Vignerons2019 probíhá ve švýcarském Vevey od 18. července do 11. srpna. Ceny vstupenek začínají od 79 švýcarských franků.