Pravidelný pohled do světa whisky. Whisky World 2023 přináší další novinky a příběhy značek ze světa tohoto kultovního nápoje.
Whiskey & veverky
Společnost Kamiki Drinks vyrobila první whiskey za použití vody čerpané ze vzduchu za použití speciální (samozřejmě v tajnosti držené) technologie. Americká single malt whiskey OakPacker tak snižuje závislost na tradičních zdrojích a podporuje jejich udržitelnost.
Název nového produktu – OakPacker – je poklonou veverkám, které si ukrývají žaludy do země. Ve špajzu je často zapomenou, žaludy vyklíčí a časem z nich vyrostou duby, jejichž dřevo se využívá při výrobě sudů pro zrání whiskey.
Zařazení „American Single Malt Whiskey“ předpokládá, že destilát je vyroben ve Spojených státech, a to v jediné palírně ze sladiny připravené výhradně z žitného sladu, tamtéž destilované, zrající v dubových sudech o maximálním objemu 700 litrů a plněné do láhví o minimálním objemovém procentu alkoholu 40 %. Víceméně obšlehnuto ze skotského Whicky Act. Ostatně, proč vymýšlet vymyšlené? Ještě, že nepřišla ke slovu česká administrativa!
Bushmills milionářkou. Konečně!
Bushmills Distillery, o jejíž Black Bush Irish Whiskey expert Peter Mulryan v roce 2002 napsal, že představuje „jednu z nejlepších směsí (rozuměj: sladové a obilné whisky – pozn. am) na světě“, poprvé ve své historii loni prodala více než milion kejsů (devítilitrových beden) a vstoupila tak do virtuálního klubu milionářů sdružujícího značky, jež dosáhly této prodejní mety. A rovnou se za tento nesporný úspěch odměnila: letos v dubnu zahájila provoz své sesterské Causeway Distillery vybudované za 37 milionů liber.
Při této příležitosti poškádlila trh edicí Bushmills 30 Years Old. Destilát vypálený v roce 1992 dozrával šestnáct let v sudech po sherry Pedro Ximénez, což mu propůjčilo vůni rozinek, fíků a švestek a přidalo chuť pralinek, pomerančové kůry, datlí a pečiva. Palírna si nechala vynaložené úsilí zaplatit. Láhev přijde na – v přepočtu – šedesát tisíc korun.
Bladnoch? Hlavně sofistikovaně!
Na trhu se single malt Scotch whisky je tlačenice. Jak na straně výrobců, tak na straně zákazníků. Kam to vede, můžeme pozorovat na Dračí sérii z Bladnoch Distillery, nejstarší palírny v soukromých rukách, založené v roce 1817 v oblasti Lowlands (jižně od Edinburghu). Jak se zdá, nejen v tomto případě nejde ani tak o vlastnosti whisky, jako o jejich výklad, bez něhož je konkrétní produkt – s dovolením – málem abstraktní.
Pět láhví, pět etiket, jimž dominuje dračí ocas, římské číslice od I do V. Palírna říká: „Dračí série čerpá inspiraci ze zlomkové křivky známé z matematiky, jež je příkladem nadčasové bitvy mezi vědou a přírodou, předvídatelností a chaosem, přirozeným řádem a krásou.“ Dobře, ale jak tedy rozumět sdělení, že každá láhev má zachytit klíčový moment v procesu výroby whisky? The Field má popsat cestu z pole do palírny, The Spirit zachycuje produkci, tedy od rmutování po destilaci, The Casks má prezentovat bednářství (!), The Ageing je zaměřena na zrání, The Decision je o práci v degustační místnosti. Při vší úctě, dovedete si představit, že tohle všechno lze z jednotlivých plnění o 46,7 % až 53,1 % obj. alk. odhalit? Nejsou to spíše hry marketinkové šálivé?
Blending – koncept nebo z nouze ctnost?
Míchání blended whisky ze sladových a obilných whisky prezentují mnozí výrobci jako způsob, jak dosáhnout produktu, který je lepší než jeho jednotlivé složky. Zní to docela dobře. Jenže je otázka, zda je to jediný důvod, proč se sladové a obilné whisky míchají.
Ten původní souvisí s whisky jako alternativou za nedostatek brandy způsobený zkázou francouzských vinic phylloxerou vastatrix. Jenže mužné skotské pití poněkud zaskočilo spotřebitele zvyklé na decentní tóny koňaku. Jako nazavolanou se začala rodit praxe míchání sladových destilátů s obilnou (grain) whisky, jež se díky destilaci přes 90 % alkoholu zbavila nejrůznějších složek, jež ji učinily tzv. jemnější. Smícháním obou se zrodil blend.
Poptávka po blended whisky rostla; nastala sháňka po destilátech. Zatímco lihovary grain whisky chrlily svoji produkci kontinuálních destilačních aparatur, periodické soustavy producentů sladových whisky nestíhaly. Tak přišel na svět způsob míchání sladových a obilných whisky (v současných směsích jich bývá i několik desítek). Citlivou kombinací dosahují master blenders víceméně kontinuálních vlastností blended whisky, přestože se leckdy seznam použitých destilátů mění. Navíc některé blendy chutnají jedněm, jiné druhým.
A čistě mezi námi: kdyby nebylo blended Scotch whisky, řada palíren malt whisky by patrně dávno skončila. Prodají nějakých 10 % své produkce jako malt whisky. 90 % hledá cestu do směsí, blendů.
Ardray jako ultra-blend
Americko-japonská Beam Suntory s významnými aktivitami ve Skotsku oslovila trh blended Scotch whisky Ardray. Spojila v ní sladové whisky z Highlands, Lowlands a Islays a prezentuje ji jako novou interpretaci skotské whisky. Její tvůrci testovali téměř dvě stovky různých kombinací, než vybrali tu – podle jejich soudu – pravou. Potud by to byla celkem vzato standardní zprávička pro Whisky World. Co ji činí zajímavou, je prohlášení, že inspirací pro Ardray byly blended whisky, jež podnítil před sto lety Shinjiro Torii, zakladatel Suntory, který je považován za jednoho z otců japonské whisky.
Křtít, ale s mírou!
Tom Collins z Washington State University a Elizabeth Tomasino z Oregon State University vypracovali a hlavně ověřili studii, podle níž je vhodné přidávat vodu do sklenky s whisky opatrně, a to maximálně 20 %. Při tomto poměru lze stále rozlišit jednotlivé kategorie, např. skotskou, Bourbon whiskey, žitnou atd. Při poměru 60:40 začínají vonět a posléze chutnat všechny téměř stejně. Podle expertů se tak vysvětluje důvod, proč někteří lidé dávají přednost velkým kostkám ledu nebo dokonce kouli. Ředění je v tomto případě pomalejší, takže je dost času si whisky vychutnat.