Do jejich názvu se vepsala typická rozpraskaná krustička, která bývá poprášená moučkovým cukrem. Mohou být s kaštany, skořicí, čokoládou, zázvorem… Jedno ale mají všechny společné. Crinkles lidé prostě milují a nejenom na Vánoce. Napovrchu křupavé, uvnitř nadýchané, vlhké, vláčné. A jakmile se venku trochu ochladí, přichází jejich čas. Jsou rychlé, skvělé, nemusí se rozležet. A když použijete kaštanovou mouku, jsou i bezlepkové.
V Anglii jim říkají sušenky Black & White. Nejznámější a nejoblíbenější je tu totiž klasika: ty s čokoládou. Populáritu ovšem crinkles získaly hlavně v Americe. V různých příchutích a také variantách si vůbec podmanily svět.
Dají se barvit potravinářskými barvami a namísto čokoládových lupínků použít třeba ty z bílé čokolády. Pro zajímavější chuť někdo přidává třeba i mleté chipotle, nebo tradiční skořici. Velmi chutné jsou také se zázvorem. Aby se dobře povedly, fíglů je hned několik. Nutné je například dobře vyšlehat cukr s máslem a vypracovat hebké těsto. To nechat před přípravou dobře vychladit v lednici, minimálně hodinu, ale spíš dvě tři. A jednotlivé kuličky potom bohatě obalit v moučkovém cukru, aby krustička byla křupavá, chutná a také na pohled efektní. Žádné lehké cukrování, prostě pořádné závěje. Aby těsto pěkně rozpraskalo, musí být i trouba dobře roztopená. Jedině tak kuličky rychle nabydou a efekt prasklinek je dokonalý.
Kaštan posílí, ozdraví a zlepší náladu
Pokud navíc použijete mouku z kaštanů, můžete mlsat dokonce bezlepkově. A zdravě. Jedlé kaštany patří k surovinám, které u nás mají velkou tradici, ale v kuchyni se stále moc nepoužívají. A to je škoda. Plody jedné z nejstarších užitkových rostlin jedli lidé už v době kamenné, Ale dnes si je málokdo dá jinak, než klasicky pečené na ohni na adventních trzích. Přitom dřív se u nás točily v kuchyních na podzim a v zimě jako na obrtlíku v nejrůznějších úpravách – ve formě polévek, nádivek, pyré v dezertech.
Není divu, jsou zdravé. Semena uložená v hnědé dřevité slupce jsou ukryta v bodlinatých číškách a obsahují vedle škrobu, bílkovin a hodnotných uhlovodanů také velké množství minerálních látek. Například železa, vápníku, draslíku i hořčíku a vitamínů. Mimochodem říká se, že jedlý kaštan je stromem „stoprocentně zdravým od kořene až po vrchol“. A protože naši předkové byli moudří, jedli kaštany jako účinnou prevenci respiračních, jaterních a kardiovaskulárních chorob. Věděli, že se po nich zlepšuje vzhled kůže, vlasů i nálada. Dnes nás jistě povzbudí ke konzumaci i jejich schopnost potlačovat stres a úzkostné stavy. A také regenerovat organismus. Dříve se ovšem doporučovaly hlavně na žaludek a pro celkové posílení.
Crinkles jsou tedy jednou z drobných možností, jak zařadit kaštany opět do jídelníčku. Svatky tak mohou být sladké a zároveň zdravější.
KAŠTANOVÉ CRINKLES PRO MLSOUNY I BEZLEPKÁŘE
SUROVINY (30 kusů):
100 g čokolády (nejméně 56%), 50 g kokosového oleje, 1 bílek, 50 g panely (sušené třtinové šťávy), pokud jí nemáte, použijte cukr, 90 g mouky z jedlých kaštanů (lze nahradit pohankovou moukou, netrpíte-li celiakií pak hladkou pšeničnou), 1 lžička kypřícího prášku (pro celiaky bez lepku), krystalový a moučkový cukr na obalení před pečením.
POSTUP:
Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu s kokosovým olejem. Pomocí metličky nebo šikovného mixéru ušleháme bílek s panelou nebo cukrem do pěny. Do mísy přes sítko prosejeme směs mouky smíchané s kypřícím práškem. Vlahou (ne horkou) čokoládu opatrně vmícháme do bílkové pěny a do hmoty pomalu zapracujeme sypkou směs. Vytvoříme kouli, kterou zabalíme do folie nebo do pytlíku a dáme do lednice na hodinu vychladit. Troubu předehřejeme na 170 °C.
Z chladného těsta vytvoříme kuličky velikosti lískového ořechu a obalíme je v krystalovém a pak ještě v moučkovém cukru. Právě moučkový cukr a teplo způsobí, že se na koláčcích vytvoří charakteristické „crinkles“, čili vrásky nebo-li prasklinky. Plech vložíme do trouby předehřáté na 170 °C a pečeme 8-10 minut, tak, aby byly na dotek nelepivé, ale uvnitř vláčné a vlhké. Nejlépe je péct crinkles na nejvrchnější pozici v troubě, tak vzniknou dokonalé prasklinky a koláčky mají správnou konzistenci – samozřejmě pokud nezapomeneme na čas.
VINNÉ PÁROVÁNÍ:
Vyzkoušejte s portským vínem, ideálně s desetiletým Tawny. Ale pěkně doplní i vánoční svařák, zejména z červeného vína.
Graham’s Port Wine Tawny 10 Years Old je velmi oblíbené, komplexně vyvážené portské víno. Sladká chuť s bohatými ovocnými tóny vrcholí dlouhou dochutí. Díky desetiletému zrání a těm nejlepším pečlivě vybraným hroznům má víno dokonale vyváženou chuť. Je ideální volbou pro výjimečné příležitosti. V dárkové tubě je nyní na www.1er.cz za cenu 710 Kč