Slavný region světových ryzlinků a veltlínů se konečně dočkal chráněného označení původu odkazujícího k mimořádné kvalitě těchto vín. DAC doplňuje stávající klasifikační systém, kategorie Steinfeder, Federspiel a Smaragd tak zůstávají.
Přivítání dalšího člena do rakouské rodiny prestižních vinařských oblastí DAC předcházely dlouhé přípravy a jednání, přesto se to začátkem května podařilo. „V tomto ohledu učinil rakouský vinařský průmysl další krok na cestě marketingu založeného na původu. Toto se osvědčilo jako účinné již sedmnáct let a stalo se také mezinárodně uznávaným “, řekl Chris Yorke, generální ředitel rakouské rady pro marketing vína (AWMB).
Districtus Austriae Controllatus (DAC) je právní označení původu pro regionálně typická rakouská jakostní vína. Pokud je tedy na vinětě uveden název vinařské oblasti v kombinaci s „DAC“, je zaručeno, že víno je typické pro tuto oblast. Víno DAC lze vyrábět pouze z odrůd révy vinné stanovených pro danou oblast DAC a musí splňovat všechny požadavky nařízení stanovené daným regionem.
Původ, to je to, oč tu běží
Stejně jako v ostatních apelacích DAC se vína Wachau DAC dělí na tři úrovně: Gebietswein, Ortswein a Riedenwein. Je zde ale jedna odlišnost. Vinaři se zavázali k ruční sklizni na všech třech úrovních. Ostatně ani není divu, při pohledu na strmé svahy vinic nad Dunajem stejně použití mechanizace prakticky nepřichází v úvahu.
Pokud se podíváme na jednotlivé kategorie odspodu pyramidy, pak v nejširší kategorii Gebietswein je zachována tradiční řada odrůd révy. Je zde povoleno sedmnáct bílých a modrých odrůd: hlavní Grüner Veltliner a Riesling dále z bílých Gelber Muskateller (Muškát žlutý) a Sauvignon blanc. Z modrých pak Pinot Noir a Sankt Laurent (Svatovavřinecké). Smíšené výsadby „Gemischter Satz“ a cuvée jsou také povoleny. Tato vína budou mít na etiketě název regionu spojený s DAC. Hrozny mohou pocházet z celé vinařské oblasti Wachau.
Kategorie Ortswein nabývá v Rakousku stále většího významu. Wachau stanoví nově 22 obcí DAC. Počet schválených odrůd pro „vesnická“ vína je devět: Grüner Veltliner, Riesling, Weissburgunder (Rulandské bílé), Grauburgunder Rulandské šedé, Chardonnay Neuberger, Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc a Traminer (Tramín červený). Tato vína musí být vinifikována odděleně pouze jako jednoodrůdová.
Na vrcholu pyramidy původu jsou Riedenwein, tedy vína z nejznámějších odrůd této oblasti: Veltlínského zeleného a Ryzlinku rýnského. Hrozny musí pocházet pouze ze 157 přesně definovaných viničních lokalit (rieden). Vína Wachau DAC s označením Ried na etiketě nesmí být žádným způsobem obohacena ani chaptalizována (doslazena). A stejně jako Ortswein nesmí vykazovat nejlépe žádné, případně jen dtéměř neznatelné tóny sudu.
O symboly Wachau nepřijdeme
Tato koncepce původu vede opět k větší transparentnosti pro spotřebitele. „Klasifikace staví původ do popředí. Wachau DAC poskytuje geografickou ochranu původu až po nejpodrobnější subjekt: jednotlivé vinice,“ vysvětluje Anton Bodenstein, předseda Regionálního výboru pro víno a vinařství ve Wachau. Zároveň ovšem zůstává zachováno dosavadní označení tří kvalitativních úrovní určených též výší alkoholu Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Nový systém je tak jen dalším zdůrazněním jedninečnosti této mimořádné vinařské oblasti.