Alto Adige 2022: Mimořádný ročník, jedinečná vína

Sklizeň na vinici Alto Adige, foto: Suedtirol_Wein_Florian-Andergassen

Vína z Jižního Tyrolska se řadí k tomu nejzajímavějšímu, co Itálie nabízí. A rok od roku jsou populárnější. O jejich úspěch se stará zhruba 5000 vinařů, na 200 vinařských podniků, k jejich snažení jim přispívá i více než 300 slunečných dní a unikátní terroir. Ovšem záleží též na ročníku. A rok 2022 přinesl vynikající hrozny. Takže je na co se těšit.

Sklizeň letošního ročníku přinesla navzdory horkému a suchému létu zdravé, plně vyzrálé a vysoce kvalitní hrozny zejména pro kulatá, vyvážená a harmonická bílá vína a také pro silná, plná červená.

Foto: Pavel Vítek



Z hlediska počasí má Südtirol – Alto Adige za sebou poměrně specifický rok, který začal velmi teplým jarem, takže se réva na vinicích ve střední a nižší nadmořské výšce probudila mnohem dříve než v předchozím roce. Vzhledem k tomu, že teplo zůstalo i v květnu, došlo k rychlému kvetení ve všech lokalitách – ve vysokohorských vinicích stejně jako ve vinicích nižších. “V normálních letech doba květu ve vyšších polohách zaostává asi o tři týdny za vinicemi v nížinách, ale letos byl tento rozdíl stažen do jednoho týdne,” vysvětluje Barbara Raifer, expertka na vinařství z výzkumného centra Laimburg.

Letní horka a nedostatek srážek vinaři zvládli skvěle

Letošní červenec byl kromě července 2015 druhým nejteplejším měsícem vůbec s průměrnými teplotami o více než tři stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem. Navíc téměř nepršelo. „Sucho naštěstí nezpůsobilo téměř žádné škody, protože většina vinic je vybavena systémem kapkové závlahy, což znamená, že mohou být zásobeny dostatkem vláhy – s poměrně nízkou potřebou vody,“ uvedl Hansjörg Hafner, ředitel divize pro vinařství Ovocnářského a vinařského poradenského centra Alto Adige.

Suché a horké léto však přineslo vinařům více práce. „Museli jsme zajistit, aby na hrozny příliš nepálilo slunce, což se dařilo především pomocí cílených listových prací,“ vysvětluje Andreas Kofler, prezident Consorzia Alto Adige Wines. Toto úsilí navíc se ovšem vyplatilo. „Vše, co je potřeba, je podívat se na kvalitu hroznů,“ říká Kofler.
Významně k tomu přispěl i důsledný důraz na jakost, zahrnující cílené snižování výnosů.

Pokud má réva méně hroznů ke krmení, má méně stresu a je odolnější vůči vlivům prostředí, jako je horko a sucho,“ říká vinař Hans Terzer z vinařství St. Michael-Eppan a jeden z průkopníků politiky preferující kvalitu před kvantitou v Alto Adige.

Časná sklizeň, zdravé hrozny

Teplé jarní a horké letní měsíce se postaraly o to, že sklizeň hroznů v roce 2022 v Alto Adige začala ve všech lokalitách regionu o deset až čtrnáct dní dříve než v předchozím roce. Pokud jde o objemy, ročník 2022 je z velké části v souladu s průměrem posledních let.

„V některých vinicích došlo k výkyvům způsobeným horkem a suchem, ale ti, kteří byli schopni přes léto zásobit vinnou révu dostatkem vody, nebudou mít žádné ztráty,“ říká Barbara Raifer z Laimburského výzkumného centra. Je to také proto, že poškození způsobené chorobami bylo vzácné – s výjimkou oblastí, které byly postiženy vadnutím hroznů.

Cantina Bozen

Štěstí bylo i na počasí jak před sklizní, tak během ní. Přestože byly v srpnu a září silné bouřky, většině vinařských oblastí se vyhnulo krupobití, a tak letos nebyly téměř žádné ztráty způsobené kroupami. Také během sklizně bylo zaznamenáno jen několik deštivých dnů, které neměly žádný vliv na kvalitu hroznů, takže v průběhu celé sklizně bylo možné sklízet trvale zdravé hrozny.

“Hrozny jsou perfektní, zdravé a velmi, velmi dobré,” uvedl například Stephan Filippi, vinař z Cantina Bozen. A z mimořádné kvality sklizně má radost i Hans Terzer ze St. Michael-Eppan. “Teď mám za sebou čtyřicet šest sklizní tady v San Michele, ale stěží jsem kdy viděl tak krásné, zdravé a plně vyzrálé hrozny.

Perfektně vyzrálá surovina a plná skvělá červená

V důsledku horka a nedostatku srážek vykazují hrozny všech odrůd mimořádně dobrou vyzrálost a nižší kyselost. Tato kombinace se projeví vyšším obsahem alkoholu ve vínech, která se budou prezentovat jako poněkud plnější a širší. „Vysoký stupeň zralosti je obrovskou výhodou zejména pro Lagrein, Cabernet a Merlot,“ říká Stephan Filippi z Cantiny Bozen, mimochodem jednoho z prestižních místních vinařství, které zároveň patří i k místním architektonickým skvostům (více o vinařské architektuře v Alto Adige).

Ve vyšších polohách je také u Pinotu Noir nač se těšit. A vysoce kvalitní vína se dají předpokládat také ze Schiavy (Vernatsch), místní autochtonní odrůdy. „Santa Maddalena se vyvíjí velmi dobře, s plnou chutí a skvělou zralostí,“ dodává Filippi k vínům apelace Santa Maddalena DOC, jejichž základem je minimálně z 85 % právě odrůda Schiava. Cuvée většinou doplňuje odrůda Lagrein, zdejší potomek Teroldega. Z tohoto spojení pak vznikají vína s příjemnou komplexností, krásně pitelná, se svěžím charakterem. A nejlepší je, přijet si je vychutnat přímo na vinařské stezky Jižního Tyrolska.

.