Prestižní mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles, která v letos oslavila třicetileté výročí, už zná všechny své letošní vítěze. Posuzování soutěžních vzorků profesionálními porotami degustátorů rozdělené od loňského roku do čtyř částí zakončila právě sladká a dolihovaná vína. A moravští vinaři si opět vedli velmi dobře. V konkurenci 410 vín ze 20 zemí světa získali celkem tři zlaté a šest stříbrných medailí.
Nejvíce se dařilo, jako už poněkolikáté, vinařství Volařík z Mikulova. Tentokrát si připsalo jednu zlatou (Saphira 2021, výběr z cibéb) a dvě stříbrné medaile (Pálava-Purmice a Tramín kořenný, obojí 2021, výběr z cibéb). Zbylé zlaté si rozdělila vinařství Sonberk (Pálava Noble Rot 2021) a Vinofol (Ryzlink vlašský – Exclusive Novosedly 2021, výběr z cibéb).
„Byla to právě kategorie sladkých vín, kde jsme v novodobé historii našeho vinařství začali dávat vědět světu o kvalitě našich vín, a jsem proto ráda, že se na tom nic nezměnilo ani dnes, kdy o naší světové úrovni napříč kategoriemi už nikdo nepochybuje. Concours Mondial de Bruxelles dává obrovským počtem zúčastněných vín a rozdělením do specializovaných sekcí možnost nejprofesionálnějšího srovnání se světem a je skvělá zpráva, že i letošní ročník uzavírají naši vinaři medailovými úspěchy ve všech čtyřech částech soutěže,“ sdělila Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra.
Líbí se bílá vína, červená, sekty i rosé
Také v dalších “sessions” soutěže se totiž čeští vinaři neztratili. Ať už v březnovém klání růžových vín v jihofrancouzském Monpellier, kde nejvíc zabodoval Znovín Znojmo. Jeho vinaři si odvezli velkou zlatou medaili za Rulandské modré rosé 2020 pozdní sběr a zlato za Cabernet Sauvignon rosé 2021.
Následovala hlavní a nejnabitější část v chorvatském městě Poreč na Istrii věnovaná červeným a bílým vínům, kde do českých rukou putovaly 2 velké zlaté (vinařství Volařík za Ryzlink vlašský Ořechová hora, výběr z hroznů 2021, který se stal zároveň nejlépe hodnoceným vínem z ČR, a B\V vinařství za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2019) 18 zlatých a 22 stříbrných medailí.
A úspěch se nevyhnul ani našim sektům. V kategorii šumivých vín, kterou degustátoři soutěže hodnotili v italské Neapoli, se v konkurenci zhruba tisícovky vzorků z 25 zemí světa může pochlubit medailovým úspěchem osm tuzemských vín – obě zlata za sekty obdrželo vinařství Bohemia Sekt, které přidalo i dvě stříbra a navíc ještě jedno i pro svou značku Chateau Bzenec.
CMB se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi různými vinařskými regiony. Uskutečnilo se např. v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko), Aiglé (Švýcarsko) a dalších. V roce 2020 soutěž poprvé hostilo moravské Brno. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku.