Milovníci vína přijíždějí na naše vinice. Česká republika mezi hlavními vinařskými cíli Evropy

Cesty za českými a moravskými víny lákají svět. Už to nejsou jen typické vinařské země jako Francie či Itálie, které přitahují pozornost cestovatelů za vínem. Nový výzkum společnosti weloveholidays odhalil nejlepší evropské destinace pro milovníky vína pro rok 2023 a Česko je v TOP 15.

Evropa je domovem mimořádné vinařské kultury od slavných vinic v Bordeaux po podmanivé toskánské kopce. Každoročně navštíví vinařské regiony napříč starým kontinentem kolem třiceti milionů turistů přijíždějících obdivovat místní vinohrady, sklepy i vína a protože odjíždějí spokojeni, přibývají další. Očekává se, že do roku 2030 vinařská turistika posílí až trojnásobně.

Což je samozřejmě dobrá zpráva pro země, které jsou v hledáčku milovníků vína již tradičně, ale také pro nové vinařské destinace, jako je právě Česká republika. Podle aktuální zprávy online cestovní společnosti weloveholidays, která zpracovala novou studii, pravidelně hodnotí nejžádanější evropské vinařské oblasti a zveřejňuje jejich žebříček, je Česko novým přírůstkem v patnáctce top destinací. Mezi nejzajímavějšími zeměmi právě z pohledu vinařské turistiky se umístilo na třinácté pozici.

Vinařská turistika frčí, lákají „klasici“ i nováčci

Itálie zaujímá první místo před Francií a Španělskem, které ji sice převyšují rozlohou vinic, Francie i domácí spotřebou, ale Itálie má vedle nejvyšší produkce vína celkově největší výhodu v nejpestřejší nabídce různorodých vinařských oblastí. Každý italský region má své vlastní odlišné vlastnosti, terroir a odrůdy hroznů. Od zvlněných kopců Toskánska – domova ikonických Chianti a Brunella di Montalcino – až po vinice Piemontu, které jsou známé elegantními víny Barolo a Barbaresco.

Druhé místo zaujala Francie se svým legendárním Bordeaux, kde se rodí ikonická vína. A vůbec se svými vinařskými zámky napříč zemí, díky nimž je Francie zemí vinařských legend. Třetí místo pak patří Španělsku zejména s jeho víny Rioja, které jsou pohledem přímo do srdce a duše Španělska. Na čtvrtém místě je Německo, království Rieslingu se slavnými vinicemi a turisticky oblíbenými vinicemi na řece Mosele. Pátá příčka pak patří Portugalsku zejména díky jedinečným vinicím v údolí Douro. Česká republika se letos v prestižní statistice umístila poprvé a to na třináctém místě za Velkou Británií, Rumunskem, Maďarskem, Řeckem, Rakouskem, Moldavskem a Švýcarskem. Za našimi vinicemi na Moravě a v Čechách následují ještě vinařské cíle Holandska a Bulharska.

Žebříček vznikl na základě velikosti vinic, produkce hroznů i vína, domácí konzumace, ale do hry vstupují i vinařské ceny (zejména DWWA) , festivaly, počty vyhledávání turistických cílů daných zemí na Google a podobně. Česká republika se umístila v prestižní patnáctce v konkurenci 37 vinařských zemí.