Jen kousek od pražského Staroměstského náměstí, v uličce s názvem Týn, najdete příjemý wine bar lákající k posezení v designovém iteriéru. Hlavně však v Lot of Wine najdete skvělá vína přímo od majitelů vyrobená v jihozápadní Francii.
Červen je zasvěcený nejen osvěžujícím bílým, ale hlavně rosé vínům. Zvláště když na sobotu 11. června připadá National Rosé Day a poté v pátek 24. června oslavíme i mezinárodní den růžového vína. A s čím lepším bychom mohly tyto dny a vlastně léto k tomu zapít, nežli právě vínem z Francie. A ačkoli synonymem růžového je zejména francouzská Provence, jsou tu i další regiony, kde se dělají skvělá růžová.
Na oslavu letního dne i ve svátek
Provence je právem označována za kolébki růžového vína a také se z velké části zasloužila o jeho současnou popularitu. Není proto divu, že se místní vinaři v roce 2018 rozhodli své vlajkové víno náležitě oslavit. K tomu stanovili vždy čtvrtý pátek v červnu a pranic jim nevadilo, že rosé má již dva svátky. Druhou sobotu v červnu, kterou stanovil švédský výrobce rosé Bodvár, aby vzdal hold tomuto letnímu vínu, a pak také 14. srpna. Který ze dvou, potažmo tedy tří dní bychom měli proto slavit? Pro jistotu všechny, rozhodně tím nic nezkazíte.
Rosé z Domaine de Bonaguil
Provence se stalo inspirací dalším vinařům ve Francii i za jejími hranicemi. Výjimkou není ani francouzské vinařství, které vlastní čeští manželé Donathovi. Domaine de Bonaguil se zaměřuje na čtyři odrůdy: Gamay, Merlot, Sauvignon a Chardonnay.
„Terroir Domaine de Bonaguil je atypický, proto nevyrábíme pro náš region obvyklý Malbec, ale rozhodli jsme se pro méně konvenční odrůdy. Pod vinicí se nachází jílovité, železité a křemičité půdy, které představují skrytý poklad pro chuť našich organicky pěstovaných a zpracovávaných vín,“ vysvětlují manželé Donathovi, z jejichž produkce pochází ri osé Rosésidéro. Suché růžové víno vzniká z odrůdy Gamay, hrozny se sbírají ručně během zářijové sklizně, víno následně zraje na kalech, poté se na tři měsíce přesune do sudů z francouzského dubu. Rosésidéro je ideální letní víno plné ovocných chutí a tónů malin, rybízu a lesních jahod.
K Týnu na kousek Francie: skleničku a krekry
Vzhledem k tomu, že manželé Donathovi vlastní nejen Domaine de Bonaquil, ale zároveň také podnik Lot of Wine, mají zde vína jak speciální péči, tak jsou zároveň i za dobrou cenu. Lze je tu zakoupit po skleničce i po láhvích. Wine bar funguje též jako obchod, a tak je možné si vybraná vína odnést s sebou a vypít v pohodlí domova. Při koupi láhve na doma je cena o více než 30 procent nižší. Na druhou stranu, kdo by si nechtěl užít příjemné místo v centru metropole, navíc s některou z místních francouzských delikates, ať už jde o Foie Gras, francouzské klobásky či obložené krekry, které jsou specialitou podniku, v němž vám bude po francouzsku báječně. Není divu, vedle rodiny vinařů stojí za podnikem také Peter a Svetlana Červenkovi, kteří provozovali vyhlášenou pražskou restauraci Oliva.