Léto nejen o něco mokřejší, ale zatím i o něco chladnější, než bychom si přáli, proto se zahřejme jinak. U grilu a s chutí Asie.
Počasí je občas jako na houpačce, takže v teplých letních dnech rádi sáhneme po mátovém čaji nebo bezinkové šťávě, které ochladí, dáme si raději lehký salát, než něco teplého. Ale protože letošní léto nám zatím moc horkých dní, natož tropických večerů, nedopřálo, není od věci se trošku zahřát. Asijská kuchyně nám to umožní skvěle – je lehká, ale může být zároveň příjemně zahřívací. Podle toho, jaké zvolíte suroviny i koření.
Zahřeje zázvor i skopové
Grilovat na asijský způsob se totiž dá kde co: vepřová žebra, krevety, kousky kapra, losos i tuňák, špízy z drůbeže či mořských plodů, křupavé plátky vepřového i hovězího… Většinou rychlá a jednoduchá jídla, která zaujmou exotickou chutí, protože používají pro nás netradiční suroviny, zejména pokud jde o koření, omáčky, využití různých druhů zeleniny či hub. A právě v tom je i kouzlo ochlazení či zahřívání.
Mezi potraviny, které mají zahřívací účinek, patří už jen grilované maso jako takové. A vůbec nejúčinnější je maso skopové. Chcete li dát předem na stůl něco na zobání, zvolte plísňový sýr, i ten udělá dobrou službu. Pokud jde o koření, mezi zaručené ohříváčky patří i česnek, muškát, černý pepř, kajenský pepř, nové koření, chilli, zázvor, což krásně voní, chutná a ještě v chladnějších dnech poslouží lépe, než svetřík. Vyzkoušejte a někdy stačí i jen malý trik.
Třeba dip k masu, které jinak připravíte naprosto standardně. Nasekejte česnek, koriandr, chilli papričku, trochu zázvoru, přidejte rybí omáčku nam pla a zakápněte pár kapkami citrónu. Velmi jednoduchý dip k masu či dresink na salát, který grilovaným pokrmům dodá asijský šmrnc, je hotový a když se podíváte na složení o zahřívacím efektu by nemělo být sporu, navíc takto zvolený dip (zázvor, česnek) by měl zabránit usazování toxických zbytků z grilovaného masa v těle a přispívat k jeho lepšímu trávení.
Bůček po asijsku, luxusní a zdravý
Ostatně i oblíbený bůček se dá připravit trochu jinak. Zbavený kůže a ztuhlý, aby šel dobře krájet na tenké plátky se naloží do marinády ze dvou lžic rybí omáčky, dvou lžic limetové šťávy, ½ lžíce sojovky, 3 lžic třtinového cukru, nakrájené cibule, 2 stroužků česneku, ½ lžičky pálivého chilli a lžíce sezamového oleje. Nechá se odležet v lednici pár hodin a pak stačí prudce jej ogrilovat tak, aby zezlátl a byl krásně křupavý. Mimochodem jeho sladkokyselá chuť je úžasná. S čerstvou zeleninou a omáčkou bún chá nezapomenutelná záležitost.
Omáčka je jednoduchá, ale opět, jen mít ingredience: 3 lžíce rybí omáčky, šťávu z limety, 3 lžíce třtinové cukru smícháme v misce s 1 dcl horké vody, cukr se musí rozpustit, případně ještě přilijeme vodu. Pak už stačí přidat nadrobno nasekanou chilli papričku, česnek utřený najemno, tenké plátky mrkve a trochu koriandru. Rychlé a luxusní, zdravé a originální a hlavně k užrání.
Čím vše zapít?
Thajské pivo
Asijské pivo . Například Singha, které patří k nejznámějším v Thajsku a vyrábí se v pivovaru Boon Rawd v Bangkoku
Hainan Island
Recept z restaurace SaSaZu jehož název znamená ostrov naděje. Jde o lahodný sladkokyselý drink, jehož chuť určuje maracuja, kyselá limeta a sladké liči. Nádech kokosu dodává drinku ten správný šmrnc. A čím více vodky, tím je zahřívací efekt jistější.
Hainan Island SaSaZu: Vodka, liči, kokosové mléko, limeta, maracuja