Je to „víno“ pouze v uvozovkách, protože podle španělských a unijních předpisů může být víno pouze červené, bílé a růžové. Parta nadšenců z různých koutů světa se rozhodla změnit pohled na tradiční nápoj.
Hrozny pochází z různých španělských a francouzských vinic z regionů La Rioja, Zaragoza a Courthèzon.
Proč modrá barva?
Žádná chemie. Gik Live se vyrábí pigmentačním procesem. Nejprve se vytvoří základ ze směsi červených a bílých vín, do kterých se přidají dva organické pigmenty indigo a anthocyanin – které pocházejí ze slupek hroznů používaných k jejich výrobě. Jde o stoprocentně organický nápoj bez přidaného cukru s obsahem alkoholu 11,5 % bez jakých koliv barviv.
“Nejsme vinaři, jsme tvůrci” říká Taigh McCarthy, jeden z výrobců modrého vína. Hledali jsme nějaké tradiční zemědělské odvětví pro naše nápady a inovace. Zvolili jsme vinařský průmysl a začali vytvářet radikálně odlišný produkt, změnili barvu na živoucí modrou a udělali víno sladší a jednodušší na pití.
Když jsme začali pracovat na našem projektu, narazili jsme na knihu Modrá oceánská strategie. Od profesorů W. Chan Kima a Renée Mauborgne. Ta v jednoduchosti popisovala existenci červených oceánů, plných žraloků, kteří roztrhali malé ryby natolik, že tónovaly vodu na červenou a pak existenci modrých oceánů, kde není žádné rybí konkurenční prostředí. Takže poetická myšlenka přeměny červené na modrou, proměnou nejznámější červené kapaliny byla naší inspirací.
Strávili jsme více než dva roky výzkumem ve spolupráci s Barcelonskou Univerzitou. Hledali jsme zejména bezpečnou cestu, jak vyhovět přísným potravinářským regulím Evropské unie.
Nakonec naše výrobní postupy získaly schválení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.
Modrého “vína” se prý na celém světě už prodalo více než 400 000 lahví.
Orientační cena je 12 dolarů za lahev.
Video v angličtině:
-red-