Za Veltlínem na Znojemsko!

Znojemsko je kolébkou vína a vinařské turistiky. Nekorunovaným králem znojemské vinařské podoblasti je Veltlínské zelené a v 55 vinařských obcích, protínajících zdejší vinařskou stezku, s ním učiníte zajímavé objevy.

Na své si ve znojemské vinařské oblasti přijdou všichni milovníci aromatických bílých vín. Pěstování bílých odrůd tu nahrává jak složení půdy, tak klimatické podmínky. A na 165 kilometrech nejdelší vinařské stezky na Moravě můžete poznat nejrůznější odchylky a nuance v chuti zdejších vín. Kromě Veltlínského zeleného se zde výborně daří hlavně Sauvignonu a Ryzlinku rýnskému, za ochutnání ale stojí i Müller Thurgau nebo Rulandské šedé. Podíl modrých odrůd je o poznání menší, i tak zde najdete třeba skvělou Frankovku nebo Modrý Portugal.

Trasy pro „chrty“ i pohodáře

Znojemská podoblast navíc nabízí cyklistické terény pro nejširší okruh kolařů. Vyznavači rovných silničních úseků si najdou to své stejně, jako milovníci klidných přírodních terénů a pohodových cest mezi poli a vinicemi – ideální pro ně bude zejména severní část stezky a oblast kolem řeky Dyje. Naopak ti, kdo rádi bojují s náročnějšími úseky si určitě vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma.

Kdo se těší zejména na sklepní labyrinty a před šlapáním upřednostňuje poznání vín, pro ty budou ideálním cílem obce jižně od Znojma. A atmosféru sklepních uliček spolu s degustačním zážitkem vín z těch nejlepších a nejvýznamnějších vinařských lokalit v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice, Vrbovec a Jaroslavice nabízejí samozřejmě přilehlé cyklostezky.

Znojmo, vidím tě…

… ano, dvojmo. Zpívá Ivan Mládek. Jenomže cyklista dvojmo nevidí, cyklista nenasává. A když dojede, pak pije střídmě, aby druhý den mohl opět sednout na kolo, ve formě, bez zbytkového alkoholu, s čistou hlavou.

Samozřejmě, že v kraji vína se pít musí. Ale dá se tu dělat ještě spousta dalších věcí. Například navštívit historické centrum města

Královské město Znojmo vloni oslavilo 790. výročí svého založení, jedná se o druhé největší město Jihomoravského kraje a bezpochyby kulturní centrum celé oblasti. Znojemské historické vinobraní, které se koná pravidelně v září, už je zavedený pojem. Třídennímu vinařskému svátku vévodi historický průvod městem, kde kromě rytířů, kejklířů a měšťanů nechybí ani sám král Jan Lucemburský.

Ve Vlkově věži ve spodní časti Masarykova náměstí se dozvíte víc o vínech originální certifikace (VOC Znojmo), kdo nemá závrať, může vystoupat se skleničkou nahoru na věž a podívat se na Znojmo z výšky. Kdo dává přednost vinařským zážitkům ve sklepě, může zavítat třeba do malebných vinařských obcí Nový Šaldorf a Dobšice, které se nacházejí v docházkové vzdálenosti od Znojma. Vinaři zde také pravidelně pořádají Otevřené sklepy, kde široká nabídka od různých producentů umožní najít si to, co vám nejvíce chutná.

Vinobusem po okolí

Znojemská vinařská podoblast láká i klidem a nedotčenou přírodou Národního parku Podyjí, pro kolaře je tu ráj. Stejně tak pro milovníky historie: nachází se tu několik hradů, například Bítov s největší sbírkou vycpaných zvířat nebo zříceniny Cornštejn a Frejštejn, které byly součástí historického opevnění hranic. Na skále nad městem Vranov nad Dyjí se tyčí krásný barokní zámek a pro fajnšmekry, kterým je to pořád málo, můžeme doporučit románskou rotundu svaté Kateřiny ve Znojmě nebo znojemské podzemí.

Milovníci vína zase nesmí zapomenout na vinici Šobes, ikonu moravského vinařství a jednu z nejstarších a nejlepších vinic v Evropě. Není nad to, „osahat“ si každou vinici, kde se rodí mimořádná vína, pak i jejich chuť je zas o něco bližší. A že se dá těžko šlapat na kole a ochutnávat? Pro koho je to problém, nechce se trmácet na kole a dokonce ani řídit, může využít služeb Vinobusu. Speciální autobus třikrát denně objede trasu asi 60 km a na 13 zastávkách navštíví 19 vinařství.

Více informací najdete zde: www.wineofczechrepublic.cz