Zatímco u nás advent voní svařákem, teplou griotkou či medovinou, ve Vídni vládne hlavně punč. Tak to máme: pomerančový, s lesním ovocem, kokosový, kaštanový. S meruňkami, hruškou, opilou švestkou… Pro pány turbopunč, který zahřeje hned dvojnásobnou dávkou alkoholu, lomcovák s tequilou či absintem, pro dámy šlehačkový “mozart”. Mají jich tu desítky a advent s nimi je tak nějak rozvernější.
Původně dorazil punč do Evropy z Indie, ačkoli v rodném listě své moderní existence má zapsanou Anglii. Z anglické kolonie se tak díky Angličanům, kteří si tenhle sladký silný nápoj oblíbili, se dostal i na starý kontinent a do labužnické Vídně už byl jen kousek.
Pět ingrediencí, stovky chutí
Základem jeho obsahu je pět ingredenci (odtud i původ slova panča – punč): původně se vařil z cukru, araku či jiné pálenky, čaje, vína a vody. Obsah alkoholu by měl být kolem třiceti procent, dalšími doplňky jsou koření a ovoce.
Někde zůstal hlavní složkou čaj a přidává se víno, naopak jinde je základem víno a přidává se džus či ovocná šťáva. Koření se zpravidla hřebíčkem, badyánem, skořicí, kardamonem, stále oblíbenější je i zázvor.
Vedle araku si tu své uplatnění našel rum, brandy, whisky, gin, jagermaister, vodka, calvados, meruňkovice a další ovocné pálenky, likéry včetně vaječného či kokosového nebo baileys, tequilla… Na některé řádivé variace vám stánkaři posadí dokonce kopec šlehačky, dozdobí strouhanou čokoládou, oříškovou drtí. A téměř pokaždé potřebujete i lžičku, abyste mohli vyjídat sladké a v likéru macerované ovoce, ořechy, kaštany…
Standardní cena jednoho punče (též svařáku) je kolem čtyř eur, sporadicky natrefíte na ceny už pod tři eura. Za 5,5 eur se u většiny stánků prodává punč obohacený o další 2 cl tvrdého alkoholu, od tequily , vodky, přes nejrůznější likéry. Tyto punče s mnohem rychlejším nástupem se schovávají pod výmluvným názvem TURBO punch. Ale není nutné jezdit rovnou do Vídně. Skvělý punč si můžete připravit i doma a dle tradičního receptu.
RECEPT: Punč podle Rettigové
Nech půl kila cukru s koflíkem vody v novém kastrolku svařit, a když se táhne, přidej k němu již přichystanou ze tří citronů a jednoho pomoranče vytlačenou a procezenou šťávu, načež to hned odstav od ohně, aby to nezhořklo, nalej do toho za ustavičného míchání 1/3 litru dobrého rumu. Že tato jako každá jiná massa, s vařicí vodou smíšená, v punšových skleničkách se podává, jest snad každému známo. Tento punš je jednoduchý, ale dobrý, a nepůsobí žádné bolení hlavy.