Dělají skvělá vína. Ale nejen to, inspirují ostatní, utvářejí vinnou kulturu, vidí a myslí dál, než jen k hranicím svých vinohradů. Vinaři roku. Malí, střední i velcí. Víno J. Stávek, Sonberk a absolutním vítěz – Zámecké vinařství Bzenec.
Radana Vítková, foto:
Locomotion, Svaz vinařů ČR
Přemýšlejí, jak tu zachovat to nejlepší pro další generace, jak fungovat v souladu s přírodou, jak inovovat, pečovat o značku. To vše je důvodem, že se mohou pochlubit prestižním titulem Vinařství roku. Vítězstvím v 7. ročníku soutěže pořádané Svazem vinařů ČR se Zámecké vinařství Bzenec ocitlo po boku šestice vítězných firem minulých ročníků: vinařství Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Malý vinař – František a Hana Mádlovi, Znovín Znojmo, Sonberk a Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.
Bzenec je zároveň i vítězem v kategorii velké vinařství. Šanci na titul měli stejnou také vítězi v kategoriích malé a střední vinařství: Víno J. Stávek a Sonberk. O absolutním vítězi, který vzejde z trojice vybrané v dvoukolovém hodnocení odborných porot, rozhodují totiž už třetím rokem hlasy veřejnosti. Prostřednictvím portálu www.vindemiapublica.cz a SMS letos hlasovalo osmnáct tisíc lidí, pět tisíc z nich podpořilo svým hlasem právě bzenecké zámecké vinařství.
Na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR je soutěž o titul Vinařství roku postavena na komplexním posuzování vinařských společností – tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. „Zjednodušeně řečeno šanci na vítězství mají ta vinařství, která produkují nejlepší vína a současně jsou nejlépe řízena,“ vysvětluje prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray. Letošní ročník pak představil nový způsob hodnocení.
Celoroční práci v uplynulém roce sedmadvaceti přihlášených vinařství posuzovaly nejprve čtyři odborné komise, z jejich verdiktu vzešlo devět finalistů, které v průběhu května objela sedmičlenná porota pod vedením vinaře a enologa Františka Mádla, zastoupen v ní byl i náš časopis. Bylo velmi zajímavé porovnat si různé přístupy, filozofie, příběhy, vidět zázemí jednotlivých podniků, ochutnat si novinky a další zajímavá vína z jejich produkce. Bohužel jsme do vinic dorazili jen pár dní po prudkých dubnových mrazech, takže to byl často dost smutný pohled na pomrzlou révu.
Zejména vinohrad Štěpána Maňáka mráz nešetřil, nicméně vinaři v té době teprve zjišťovali a sčítali škody, které mnohdy postihly i místa, kde by je nečekali.
Vedle nového způsobu výběru finalistů došlo ještě k jedné podstatné změně – ceremoniál s vyhlašováním vítězů se letos stěhoval z Prahy do Brna. Slavnostní galavečer se tak poprvé odehrál v brněnském Městském divadle, kde jej 2. června již tradičně moderoval Marek Eben. Odstartoval tak zároveň i významnou gastronomickou a vinnou událost roku Wine Weekend Brno, zahrnující například Špilberk Food Festival či Festival vína pod Petrovem.
V rámci galavečera byla udělena ještě další ocenění a to Cena veřejnosti pro Zámecké vinařství Bzenec, Cena profesora Viléma Krause inženýru Ivanu Váňovi za celoživotní přínos vinařskému oboru a titul Enolog roku 2015 pro Jana Bezchleba z vinařství Vinum Moravicum.
Malé vinařství (produkce do 50 000 litrů)
VÍTĚZ: Víno J. Stávek
Jeden z nejzajímavějších malých producentů, který patří k lídrům v oblasti růžových i fortifikovaných vín, Vzdělaný inovátor s úctou k tradici. V jeho vinařském dvoře, na vinici, stejně jako ve vínech kvalitativně vysoké a vyrovnané úrovně cítíte duši, snoubí se zde poctivý přístup, kreativita a vysoká profesionalita. Rok za rokem je tu vidět, další a další posun a spousta práce.
F. Mádl: nezaměnitelný, osobitě , ale i tradičně pojatý projekt rodinného vinařství se skutečným „geniem loci“. Soulad přírody, vinaře a jeho vín.
Střední vinařství (produkce 50 001 – 250 000 l)
VÍTĚZ: Sonberk
Patří mezi dlouhodobé lídry v kategorii středně velkých podniků s unikátní moderní budovou v jedinečné poloze a s víny, která mají jasně profilovaný charakter, vyznačují se výborným potenciálem ke stárnutí a sklízejí úspěchy na českých i zahraničních soutěžích. Výborná práce na vinici, ve sklepě i marketingový tah na branku. A navíc spousta inspirativní energie určené směrem ke zviditelňování moravských vín na zahraničních trzích.
F. Mádl: Výrazný soliter v krajině i ve vinařství s ojedinělými ambicemi i vizemi. Jasný lídr mezi tzv. novými vinařstvími na zelené louce.
Velké vinařství (produkce nad 250 000 l)
VÍTĚZ: Zámecké vinařství Bzenec
O vínech z bzeneckého zámeckého vinařství je slyšet stále víc. Krásná, odrůdově čistá vína v dobře nastavených řadách bodují na výstavách, v soutěžích i u zákazníků, v loňském roce k nim navíc přibyl i moc pěkný sekt připravený tradiční metodou. Sympatická je i snaha budovat značku nejen prostřednictvím nového loga a kampaně, ale také prostřednictvím aktivit přesahujících hranice „pouhého“ výrobce vína. Například právě realizovaný ambiciózní projekt zážitkového vinohradu, který znovu probudí dění na zrekonstruovaných viničních tratích pod Starým Hradem a místo nejen nádherně prokoukne, ale nabídne i spoustu zábavy a poučení.
F. Mádl: významný producent nejen vín středního proudu, ale také Šampionů vinařských soutěží s jasným a promyšleným tahem na branku. Kvalitě produktu a spokojenosti zákazníka je podřízeno vše !