Výjimečná architektura, skvělá vína, umění či jízdy na koních. WORLD’S BEST VINEYARDS 2024

Hotel Marqués de Riscal FOTO: Worldbestvineyards.com

Jaká jsou ta nejbáječnější místa pro milovníky vína? Objevte skvosty, které nabízejí dokonalý zážitek. Někde ve spojení s mimořádnou krajinou, výjimečným designem, jinde v propojení s gastronomií, sportem uměním. A někde najdete od všeho trochu. Výjimečnost nápoje ve skle se tu snoubí s požitky pro tělo i duši. Letošní TOP padesátku vede architektonický skvost Franka Gehryho a s ním španělské vinařství Marqués de Riscal.

Vinařský svět každoročně nabízí nespočet nezapomenutelných zážitků – od návštěv historických vinic až po degustace v moderních designových vinařstvích, nad jejichž architekturou přechází zrak. Jak objevit to nejlepší. Prestižní žebříček World’s Best Vineyards 2024, který své výsledky již tradičně zveřejňuje v listopadu, může být užitečný pomocník. A ten letošní už zná své vítěze. Organizátoři je vyhlásili na slavnostním ceremoniálu na anglickém panství Nyetimber Estate v západním Sussexu. Prestižní seznam představuje padesátku nejlepších vinařství světa, která nabízí nejen vynikající vína, ale také jedinečné zážitky pro všechny smysly.


Titul nejlepšího vinařství světa letos získala španělská Bodegas De Los Herederos Del Marqués De Riscal, která se nachází v regionu Rioja. Od svého založení v roce 1858 spojuje tradici s nejmodernějšími přístupy a ikonická architektura od Franka Gehryho připomínající slavné Guggenheimovo muzeum v Bilbau přitahuje návštěvníky z celého světa. Luxusní hotel přímo u vinic nabízí jedinečný výhled, zatímco restaurace na místě servíruje dokonalé lokální speciality v precizním spojení s místními víny. Kromě sklenky klasického Tempranilla zde můžete ochutnat i unikátní bílá vína z odrůdy Verdejo, která tvoří méně známou, ale fascinující stránku produkce vinařství.

Vinařství Marqués de Riscal je ikonickým místem vrostlým do překrásné krajiny regionu Rioja. Tato vinařská oblast s unikátní vinařskou tradicí, kulturou známá svou historií i přírodou, letos kralovala žebříčku. Do první desítky se totiž dostala ještě dvě další vinařství: moderní Bodegas Ysios (4. místo) v samém srdci Rioja Alavesa. Opět vinařství s avantgardní architekturou – lesklý profil kovových vln, které se třpytí na obzoru a simulují siluetu kachny v letu – i výbornými víny. Zdejší architektura, navržená Santiagem Calatravou, dokonale zapadá do zvlněného reliéfu krajiny. Prohlídky s privátním sommelierem nabízejí hlubší vhled do tajů místních odrůd. Vinařství je zároveň „skokanem roku“ neboť si od loňska polepšilo o 67 míst.

Také elegantní Abadía Retuerta (8. místo), které nabízí opět nejvyšší kvalitu vín, k tomu překrásné hotelové ubytování s postelemi s nebesy, službami komorníka a s michelinskou restaurací oceněnou klasickou i Zelenou hvězdou Michelin. Mimochodem regenerace ve zdejších lázních El Santuario Wellness & Spa zahrnuje nanejvýš atraktivní kůru: „Spa Sommelier Experience“. Zároveň s ošetřením na míru probíhá řízená degustace vín z panství kombinující ochutnávku s vůněmi odpovídajících esenciálních olejů.


Na druhé příčce se umístilo chilské vinařství VIK, které se pyšní futuristickou budovou s titanovou střechou odrážející okolní krajinu. Nachází se v úchvatném údolí Millahue, kde se setkávají ideální podmínky pro pěstování hroznů i estetický zážitek z okouzlující přírody.

Vítěz mezi jihoamerickými vinařskými podniky, chilské vinařství VIK

Vinařství nabízí projížďky na koních mezi vinicemi, ochutnávky pod širým nebem a možnost obdivovat jedinečné umělecké instalace, které propojují přírodu s moderním designem. Vína z VIK, zejména jejich blendy v typickém Bordeaux stylu jsou důkazem preciznosti a pečlivého přístupu ke každé lahvi. Vínařství, které si polepšilo proti loňsku o jednu příčku se zároveň stalo i světovým vítězem v rámci Jižní Ameriky.


Jihoafrické vinařství Creation bylo oceněno nejen za své víno, ale také za mimořádnou gastronomii a propojení s přírodou. Nachází se v regionu Hemel-en-Aarde (v překladu „Nebe a Země“), kde je švýcařský vinař J.C. Martin a jeho jihoafrická manželka Carolyn postavili v roce 2002 od nuly. První sklizeň proběhla v roce 2006. Od té doby proměnili své panství v jeden z nejnádhernějších vinařských podniků světa. Návštěvníci mohou zažít harmonické snoubení vín s gurmánskými pokrmy, včetně tzv. „food pairing safaris“, kde jsou jednotlivá vína párována s pokrmy inspirovanými místní faunou a flórou. Creation je zároveň lídrem v ekologickém vinařství a udržitelnosti.

Areál je také open air galerií místních umělců, pozemek je doslova posetý uměleckými díly, která mohou návštěvníci objevovat pěšky i na kolech. Nejpěstovanějšími odrůdami jsou zde Pinot Noir a Chardonnay,Vyrábí se také Chenin Blanc plus odrůdy Bordeaux a Rhone (Cabernet Sauvignon, Grenache, Merlot, Petit Verdot, Syrah, Roussanne, Sauvignon Blanc, Semillon, Viognier). Creation si zároveň odnášítitul nejlepšího vinařství Afriky.


Evropa vítězí, sedm vinařství v první desítce

Evropa letos zůstává dominujícím regionem v žebříčku s celkem 28 vinařstvími. Vedle již zmiňovaného španělského vinařství Bodegas Ysios, další perly regionu Rioja na 4. mistě, se v první pětce umístilo ještě německé vinařství Schloss Johannisberg. Kolébka odrůdy Riesling, zdejší vinice byla osazena výhradně touto odrůdou už v roce 1720. Neoklacistní palác nad údolím Rýna je kouzelnou dominantou místní krajiny. S více než 1 200 lety vinařské historie je toto vinařství skutečnou mekkou pro milovníky historických tradic a Ryzlinku rýnského.

Bývalý klášter, nyní přestavěný na zámek, poskytuje fascinující pohled do minulosti i současnosti výroby vína. Kdo zná degustace společnosti Foltýn Wine, která vozí tato vína do ČR, ví, jakými příběhy dovede představení nových ročníků opentlit ředitel vinařství pan Stefan Doktor. Krásná vína, výjimečná historie a zároveň magické místo s výjimečnou tradicí.

Pátá a šestá příčka pak patří Francii, Maison Ruinart založil jako první skutečný šampaňský dům Nicolas Ruinart už v roce 1729. Zdejší ikonické křídové sklepy Le Crayéres jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Tvoří síť bílých chodeb v hloubce 40 metrů pod Remeší, kde dosahují délky osmi kilometrů.

Gastronomické zážitky přímo ve vinařství jsou jednou z nejoblíbenějších součástí návštěv. Zde menu s klasikou Ruinart Blanc de Blancs.

A místní Blanc de Blancs z pěti Premier Cru v čiré lahvi a papírové recyklovatelné „druhé kůži“ patří k nejelegantnějším šampaňským cuvée vůbec.

Champagne, Bordeaux i německý Riesling

Naopak jedinečným zástupcem tichých francouzských vín je legendární Château Smith Haut Lafitte, produkující koplexní, elegantní a jedna z vůbec nejlepších vín v Bordeaux. Vinařství hospodaří v biodynaickém režimu a štěrkovité půdy Grand Cru Classé dávají vínům výjiečnou sílu a charakter. Florence a Daniel Cathiardovi vytvořili z panství dokonalý ráj v souladu s přírodou, kde hostý hýčká nejen špičková gastronomie restaurace se dvěma michelinskými hvězdami, ale i lázně Caudalie, které stojí u základů moderní vínoterapie.

Vítěznou desítku pak uzavírají opět již zmiňovaná španělská Abadía Retuerta. Na deváté příčce druhé německé želízko v ohni, moselské vinařství Weingut Dr. Loosen. Další bašta Rieslingu, tentokrát z břidlicových svahů nad zákrutami řeky Mosely.

Moselská vinice Sonnenuhr pojmenovaná po slunečních hodinách na svahu. Prudké svahy obhospodařuje vinařství DrLoosen.

Vinařství produkuje hrozny i na údajně nejstrmější vinici světa Bremmer Calmont. A jejich Rieslingy nejrůznějších stylů – včetně nealkoholických vin – nabízejí fascinující pohled na možnosti této skvělé odrůdy. Desítku uzavírá argentinské vinařství Finca Victoria – Durigutti Family Winemakers.

Zajímavosti, překvapen, novinky

Letošní žebříček nabízí také několik překvapení. Například italské vinařství Tenuta Castelbuono rodiny Lunelli získalo ocenění za nejvyšší pozici mezi nováčky (25 místo), a to díky své působivé „Carapace“ – vinařství s degustační místností připomínající obří želví krunýř.

V regionu Asie zaujalo vinařství Château Héritage v Libanonu, kde se prolíná moderní přístup k vinařství s tisíciletými tradicemi. Austrálii letos reprezentoval D’Arenberg, proslulý svou výjimečnou budovou „The Cube“ inspirovanou Rubikovou kostkou.

Vinařství d.Arenberg v McLaren Vale v Australii má poměrně jasnou inspiraci, design ovlivnila slavná Rubikova kostka

Žebříček World’s Best Vineyards odráží nejen kvalitu vín, ale také reflektuje důraz na celkový zážitek. Stále častěji se objevují vinařství, která se soustředí na ekologii a komunitní přístup. Mnoho z letošních oceněných vinařství investuje do obnovitelných zdrojů energie, udržitelného zemědělství a ochrany krajiny.

Například francouzská Maison Ruinart, nejstarší šampaňské vinařství na světě, letos představila novou iniciativu zaměřenou na ekologické obaly a snižování uhlíkové stopy. Jihoafrické Klein Constantia Winery, slavné pro své dezertní víno Vin de Constance, kombinuje biodynamické postupy s obnovou místních ekosystémů. A udržitelný přístup je vlastní většině zastoupených vinařství.

Jak se rozhoduje o nejlepších?

Výběr do žebříčku probíhá prostřednictvím globálního panelu expertů, zahrnujícího vinaře, sommeliery, odborníky na víno i novináře. Každý z porotců nominuje vinařství, která nejen produkují vynikající víno, ale zároveň nabízejí unikátní atmosféru, příběh nebo zážitek. Neexistují pevně stanovená kritéria, což umožňuje zohlednit rozmanitost vinařských stylů a přístupů.

Vítězná vinařství letošního žebříčku potvrzují, že vinařství není jen o produkci vína, ale také o schopnosti vyprávět příběhy, sdílet kulturu a propojit člověka s krajinou. Ať už jde o futuristické linie chilského VIK, historické sklepy v Německu, nebo výjimečnou faunu a flóru Jižní Afriky, každý vinařský dům přináší jedinečný pohled na svět vína.

Navštívit tato vinařství znamená mnohem více než ochutnat víno. Je to cesta do hloubky tradic, inovací a lidské vášně. Víno spojuje národy i generace a tyto podniky nabízejí přesah do dalších fascinujících oborů lidské činnosti, kultivujících naši současnost a otevírajících pohled do budoucnosti.