NĚMECKEM za vínem. Chladné dny patří červenému

Stezkou vína zimními vinicemi nad řekou Ahr Foto: DWI

Německo máme „u nosu“ a na cesty za vínem je vlastně ideální čas. Vinaři už mají hrozny dávno pod střechou, ve sklepích už to bublá, kvasí, vína zrají do krásy a vinaři mají čas i na povídání. Na cestování vinařskými regiony je tak moc dobrý čas. A možnost, jak si vychutnat vinařské stezky Německa mimo davy hlavní turistické sezóny. Zato s o to větší intenzitou. Zvlášť když sklizeň přinesla na talíře spoustu sezónních dobrot a příslib kvality nového vinného ročníku už prozrazují mladá vína.

Co baví Čechy na německých vínech? Zvlášť v poslední době je toho opravdu hodně. Styly, chutě i vůně německých vín jsou stále pestřejší a různorodější, a navíc mají ve světě rok od roku lepší zvuk. Kam tedy vyrazit? Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat i v chladnějších dnech do německých vinic. Vizitkou německých vinařů jsou především jejich jedinečná svěží, pikantní a delikátní bílá vína, která je proslavila po celém světě. Ale doba se mění. A protože chladnější dny začínají opět přát červenému, navíc Německo se má v tomto směru skutečně čím pochlubit, zejména německý Pinot Noir (více zde) je stále výraznější fenomén, vydáme se do jedné z oblastí typických pro modré hrozny.

AHR: Burgundskem severu aneb Stezkou červeného vína

Procházky mezi vinicemi této vinařské oblasti – patřící s 526 hektary vinohradů sice k nejmenším, ale nejmalebnějším v Německu – to je radost v každé roční době. Strmé kamenité svahy kolem řeky Ahr tvoří dramatickou kulisu v krajině od Altenahru, přes Mayschoss, Mrienthal, až po Bad Neuenahr-Ahrweiler. Pak se zhruba u Bad Bodendorf, 40 km pod Bonnem – v nedávné minulosti hlavním městě tehdejšího Západního Německa – spojí s Rýnem. Ačkoli jde o jednu z nejsevernějších oblastí německa, paradoxně patří k nejteplejším.

Podnebí je tu příjemně slunečné, prší málo, navíc kámen akumuluje teplo, což vše dohromady mimořádně svědčí právě modrým odrůdám. Zejména je údolí řeky Ahr skvělé pro výjimečný Pinot Noir z břidlicových svahů, ale i pro Jakubské (Frühburgunder) a Modrý Portugal, takže cestou uvidíte v době zrání na většině vinic právě modré hrozny.

Mezi lesy a vinicemi. S překrásnými výhledy

Ideální je začít své putování v Altenahru, který je branou do údolí a nabízí krásné výhledy na strmé vinice zejména v podzimním slunci a zářivých barvách. Mezi vinicemi vede pětatřicet kilometrů dlouhá Stezka červeného vína (Rotweinwanderweg), která městečko spojuje s lázněmi Bad Bodendorf, právě nad nimi je soutok Ahru a Rýna. Ovšem hned první zajímavostí je zřícenina hradu Are z roku 1100. Pravda, chce to kondici, protože z křižovatky ulic Tunnelstrasse a Rossberg sem vede strmé stoupání. Ale stojí to za to, výhledy jsou odtud parádní. Není divu, že turistická stezka červeného vína je považována za jednu z nejkrásnějších tematických turistických tras v Německu. 

Překrásné strmé vinice a typická architektura v údolí Ahru Foto: DWI

Cesta dále vede přes městečko Mayschoss, které je zajímavé mimo jiné tím, že zde v roce 1868 vzniklo v důsledku špatných sklizní a potřeby překonat je společně jedno z vůbec prvních vinařských družstev na světě. Ačkoli vzniklo z nouze, dnes spojuje na 460 členů. V roce 1982 se totiž družstvo sloučilo s vinařským družstvem Altenahr a od té doby nese název Winzergenossenschaft Mayschoß-Altenahr. Jeho členové hospodaří na 140 hektarech vinic, z toho je více než polovina osázená nejušlechtilejším modrým hroznem Pinotem Noir.

Nejen nad zemí, ale i pod ní

A ještě jedna zajímavost: sklepy družstva patří vůbec k nejstarším v oblasti. V jejich klenbách se nachází malé vinařské muzeum, které vypráví o historii vinařství v regionu. K vidění jsou tu nejrůznější typy pomůcek a zařízení na zpracování hroznů – od košíků a pytlů, přes ruční vozíky na převoz hroznů, vinohradnické nože i nůžky, mlýnek na hrozny z roku 1900, ruční zátkový stroj či poloautomatický oplachovač lahví.

Z Mayschossu je to zase kousek výšlap vzhůru do vinic až ke zbytkům hradu Saffenburg. A protože hrady bývají na kopci, odměnou za stoupání je opět nádherný výhled. Do údolí řeky, okolních vesnic a strmých viničních teras, jejichž sluneční expozice dává vniknout místním skvělým vínům. Pokud půjdete ještě kousek do vinic, narazíte na pomník svatého Rocha, patrona pěstitelů červeného vína, který dohlíží na zdejší vinohrady. Po stoupání je to teď pro změnu cesta z kopce vedoucí dolů do Rechu. Což je fajn, protože pomalu přichází žízeň.

Ke skleničce vína patří místní speciality

Rech je kouzelný. V malebné vesničce s překrásnou typickou architekturou si všiměte sochy Jana Nepomuckého na nejstarším kamenném mostě na Ahru, který tady spojuje břehy od roku 1764. Cestou se můžete občerstvit v místních Strausswitschaften neboli vinných šencích, kde k vínu podávají i domácí dobroty. Což je ideální příležitost pro to, proniknout do autentických chutí regionu. A někdy to není vůbec jednoduché, protože vedle vymazlených klobás, sýrů, cibulových koláčů, jsou to i plněné vepřové žaludky, které patří k místním pochoutkám. Pokud se přenesete přes zvláštní vizáž, specialita je to vážně lahodná.

Ve vinařské obci Rech plné malebných hrázděných domů se vyplatí zařadit si k plánovaným zastávkám také tradiční ovšem jinak velmi moderní vinařství Jean Stodden. Degustace vín je výjimečný zážitek, protože i tento podnik patří k nejlepším producentům v oblasti.

Kouzlo prudkých svahů i nejstarší klášter v údolí

V Dernau sídlí dlaší slavné vinařství, které šíří světem slávu zejména zdejšího Pinotu Noir: Weingut Meyer–Näkel. Jejich vína jsou elegantní, hedvábná, s krásnou ovocností a citlivým přístupem ke zrání v sudu. „„Pinotu Noir prospívá kontrast. Naše teplá léta a chladné noci dodávají našim vínům jemnost a výraznou kyselost,“ říká majitelka vinařství, jedna ze čtveřice sester, které je spravují a zastupující tak pátou rodinnou vinařskou generaci. A má pravdu, jejich Rulandské modré je zásluhou proudění nad řekou a povaze místního mikroklimatu řízné a přitom hebké, výborné.

A podobně velkých vinařských jmen je tu víc. Například vinařství Schlosshof. Ovšem jako na vinařských německých stezkách vůbec, krásných vinných zastávek tu najdete bezpočet. Mimochodem v Dernau se také na podzim konají krásné oslavy sklizně a vinobraní.

Dál nás stezka vede do Marienthalu, kde je jednou z hlavních dominant bývalý augustiánský klášter z roku 1137. Ten byl vůbec tím prvním, a tedy nejstarším klášterem, ve zdejším údolí. V roce 2004 stát památku prodal a vinice i s přestavovaným objektem slouží v současnosti čtyřem vinařským společnostem. Vinařskému družstvu Mayschoß-Altenahr, dále společnosti Dagernova a dvěma soukromým vinařstvím. Jednak už zmiňovanému podniku Meyer-Näkel a vinařství Brogsitter.

Tito majitelé nyní provozují Kloster Marienthal společně a starají se i o jeho 4,5 hektaru vinic. Jde tak o vůbec největší vinařství v oblasti. Klášter je zároveň i místem mnoha společenských a vinařských akcí. V předvánočním čase tu můžete navštívit také půvabné vánoční trhy.

Vánoční trh v klášteře v městečku Marienthal má v prostorách historického objektu výjimečnou atmosféru Foto: Kloster Marienthal

Kouzlo i pohlazení pramenů, které léčií

Tady už se dostáváme do poslední části vinařské stezky, kde je příjemnou i poučnou zastávkou hotel Hohenzollern. Jednak se tu dá krásně občerstvit, ale hlavně tu turisté natrefí na vinařskou naučnou stezku. Její informačními tabule seznamují návštěvníky detailně s vývojem vinařství, které má v oblasti Ahr hluboké tradice, ale taky tu dá pořádně zabrat. Dál se stezky vinou vinicemi ke spojeným městečkům Bad Neuenahr-Ahrweiler. A to už jsme prakticky na konci naší cesty.

Vedle vína je to především místní minerální voda Apolinaris, která přispívá k věhlasu místa. Hlavně ovšem zdejší prameny uklidňují a léčí. Bohužel již starší přesto oblíbený komplex Thermalbad Ahr je trvale uzavřený, nicméně koupele v teplé termální vodě nabízí řada místních hotelů.

Hlavně musí být veselo. I když někdy není

Pověstné jsou také zdejší festivaly vína. Zejména tradiční Ahrweilerské vinařské týdny, které se konají vždy nejméně čtrnáct dní v září a jsou jedním z vůbec největších vinařských festivalů oblasti. Ale ať už do údolí řeky Ahr zavítáte kdykoli, vždycky můžete natrefit na nějakou zajímavou gastronomickou akci, vinné degustace. A po putování zdejšími vinicemi člověk mnohem snáze pochopí, z jakého nadšení místní vína vznikají. A to navzdory stále složitějším podmínkám, s proměnami klimatu navíc nečekanými riziky. Možná si ještě vzpomenete na rok 2021, kdy mnoho vinic a vinařských podniků zničily ničivé povodně (více ZDE).

Přesto se s každým rokem vydávají vinaři opět do zápasu s přírodou a často i s vlastními silami. Při práci na vinohradech a péči o keře révy musí vinaři právě tady, v údolí nad Ahrem – a podobně jako nad Rýnem či na Mosele – často šplhat po prudkých srázech, kde někde čeká na jejich péči jen pouhých pár hlav. A stejně jim věnují potřebnou péči. Odměnou je vinařům špičková kvalita a nám turistům lahodné potěšení, které nyní umíme i mnohem více ocenit.

Další tipy na putování po vinařských stezkách Německem

Ahr patří mezi nejsevernější německé vinařské oblasti. Zároveň je také jednou z nejmenších – vinice se prostírají nejdál 24 kilometrů od koryta řeky, jež pomalu směřuje k soutoku s Rýnem jižně od Bonnu. Údolí Ahru leží na kraji vrchoviny Eifel, která ho částečně chrání před nepřízní počasí. V celé oblasti od městečka Altenahr na západě až po lázeňský resort Bad Neuenahr roste réva na strmých terasovitých svazích vulkanické břidlice. Na širokém východním konci údolí jsou svahy mírnější a půdy mají vysoký podíl spraše. Čtyři z pěti lahví vína vyrobených v oblasti Ahru jsou červená – převážně pak sametový až ohnivý Pinot Noir (Spätburgunder) a lehký, okouzlující Modrý Portugal (Portugieser). Z bílých odrůd je zde nejčastější živý a svěží Riesling a také Müller-Thurgau. Místní specialitou mezi pěstovanými modrými odrůdami je pak ještě červené Jakubské tedy Frühburgunder, který dozrává asi o tři týdny dříve než klasický Pinot Noir (Spätburgunder).