Corpinnat, seznamte se. Šumivé Španělsko stále zajímavější a rozmanitější

Degorzáž aneb odstřellování kalů ve vnařství Gramona

Španělské bublinky mají v zemi hlubokou tradici a samozřejmě, jako první se asi každému vybaví Cava. Nedávno se však na scéně objevil nový fenomén. Stojí za ním snaha odlišit od tradiční Cavy někdy diskutabilní kvality vína skutečně špičková a maximálně odrážející terroir. Takže Cava, nebo Corpinnat? Porovnejte si sami.

Corpinnat vznikl jako reakce na nespokojenost některých producentů s pravidly a kvalitou spojenou s označením Cava. Cava, která má svůj původ v regionu Penedès, byla dlouho synonymem pro španělské šumivé víno vyráběné metodou tradičního kvašení v lahvi. Podobně jako šampaňské. Avšak postupem času se stala masově produkovaným produktem, což vedlo ke snížení kvality u některých producentů a rozředění identity původního produktu. Důraz ma terroir a vymezení se v rámci nejpřísnějších nároků na kvalitu svých vín bylo například důvodem, proč špičkový producent vín Cava, vinařství Raventos i Blanc, začal v roce 2012 označovat svá vína Conca del Riu Anoia.

V roce 2017 se devět vinařů rozhodlo vystoupit z regulačního orgánu D.O. Cava a vytvořilo nové označení – Corpinnat. Název pochází ze slov „Conca de l’Anoia” a „Penedès”, dvou klíčových oblastí výroby, a znamená „Sklizeň ze srdce Penedès”. Tito vinaři se zavázali k přísnějším standardům kvality, transparentnosti a udržitelnosti. Výrobci vín Corpinnat se tak netají ambicí vyrábět nejtypičtější a nejkvalitnější bublinky ve Španělsku.

Terroir, udržitelnost, dlouhé zrání…

Co tedy dělá Corpinnat odlišným a unikátním?

Pokud jde o původ těchto vín, Corpinnat představuje vína, která odrážejí specifický terroir oblasti Penedès. Hrozny původních odrůd musí pocházet z ekologicky obhospodařovaných vinic v rámci této oblasti. Toto omezení geografického původu je jedním z nejvýznamnějších rozdílů oproti Cavě, kde mohou vinaři zpracovávat hrozny z různých regionů včetně oblastí Rioja, Valencia a Extremadura. To ovšem vede k různorodosti v kvalitě a stylu. Navíc v rámci vín Cava nemusí být nutně ekologicky pěstované. Což nás přivádí i k udržitelnosti, neboť producenti vín Corpinnat se zavázali k ekologickému, případně biodynamickému zemědělství. Používání chemických herbicidů, pesticidů a hnojiv pravidla jeho výroby zakazují. Tento přístup nejen chrání životní prostředí, ale také přispívá k vyšší kvalitě hroznů a finálního vína. Hrozny pro výrobu Corpinnat musí vinaři sklízet ručně, což zajišťuje jejich pečlivý výběr a minimalizaci poškození. Jde sice o náročnější a dražší způsob sklizně, ale výsledkem je lepší kontrola kvality.

Vinice v biodynamickém režimu pro výrobu špičkových šumivých vín Conca del Riu Anoia DO z vinařství Raventos i Blanc

Pokud jde o výrobní proces, vína Corpinnat musí zrát minimálně 18 měsíců na kalech, což je více než základní požadavek pro Cavu (minimálně 9 měsíců pro základní Cavu). Delší zrání dodává vínům větší komplexitu, perlení je jemnější a chuťový profil bohatší. Některá vína Corpinnat zrají i několik let, což je srovnatelné s nejkvalitnějšími šampaňskými.

Každou láhev pak musí označovat unikátní kód, který umožňuje sledovat původ hroznů a detaily výrobního procesu. Toto opatření zajišťuje transparentnost, což je jen další krok, jak posílit důvěru spotřebitelů.

Další šumivky ze Španělska

Kromě Cavy a Corpinnatu existují ve Španělsku i další šumivá vína. Například od roku 2014 Clàssic Penedès, to zahrnuje šumivá vína vyráběná výhradně v Penedès, s důrazem na ekologické zemědělství. Vína Clàssic Penedès musí zrát minimálně 15 měsíců. Také oblasti Rioja a Valencia produkují zajímavá šumivá vína. Tyto regiony však často nemají tak přísné regulační standardy jako Corpinnat nebo Clàssic Penedès.

Corpinnat tak představuje nový standard kvality pro šumivá vína ve Španělsku. Díky svému důrazu na terroir, ekologické zemědělství, ruční sklizeň a dlouhé zrání představuje tato kategorie vína, která jsou komplexní, charakteristická. Odlišnosti od Cavy a dalších šumivých vín spočívají zejména v přísných regulačních standardech a zaměření na udržitelnost. Pro milovníky šumivých vín je tedy Corpinnat dalším prostorem pro potěšení a zajímavé objevy. V sobotu 22. června si to můžete vyzkoušet na Dni vín Corpinnat 2024, který proběhne od 13 do 18 hodin v pražském hotelu Mozart.