BIOVÍNO ROKU: Chardonay 2023 z Vinařství Čech. Perla z kraje zdobných krojů a bohatého folklóru, z moravsko-slováckých Tvrdonic

Na nose zaujme tropickou vůní v souhře s aromatickým kořením, v ústech baví svěžestí a ovocnou kyselinkou. VÍNO Z MORAVY, ALE OD ČECHA. Držitelem titulu Biovíno roku v soutěži Nejlepší biopotravina roku je víno z hroznů mezinárodní odrůdy Chardonnay, které zrály na nejjižnějším cípu Jižní Moravy. Vytvořili jej v rodinném vinařství Čech, v němž se již léta snaží produkovat vysoce kvalitní biovína.

Vinařství Čech hospodaří v biorežimu na 25 hektarech vinic, které vypadají doslova jako zahrádka. Meziřadí v krásně opečovávaných vinohradech kvete bohatě pestrou směsí bylin, které dělají dobře půdě, révě, navíc přitahují užitečný hmyz přirozeně regulující škůdce. Na viničních tratích Nové vinohrady v Tvrdonicích a Hájek v Týnci pěstují dohromady celkem sedmnáct odrůd. A pečlivá práce na vinici se jim vyplácí. Vína, která vytvářejí za pomoci moderních technologií, slaví úspěchy jak na domácí půdě tak v zahraničí. A kromě toho, že jsou vyrobena v souladu s přírodou, jsou veganská a k tomu za ceny, které jsou fér. Přesně dle rodinné filozofie: “Kvalitní a dobré víno za rozumnou cenu, abyste se vždy rádi vraceli k vínu od Čecha z Tvrdonic”.

Vinařství založil v roce 1996 vinař Jan Čechem. A již několik let v něm, po otcově předčasné smrti, hospodaří jeho děti s rodinami. Pod vedením Petra i jeho sestra Jana a bratr Vladimír. Společně produkují pestré portfolio bio vín od jakostních, přes přívlastková až po ledové. V nabídce mají též osvěžující vína perlivá.

Pokud jde o vítězné Chardonnay, Pozdní sběr, 2023,ve vůni by vás měla bavit souhra “sušených banánů, hrušek a skořice, které se dokonale snoubí s lahodnou chutí máslových hrušek a peckovin”. Na pulty prodejen Bio–nebio a vybraných vinoték dorazí vítězné bio Chardonnay z vinařství Čech 1. října.

Přeštík, jehněčí ossobuco, sýr i mošt…

Biovíno je pouze jednou z šesti kategorií, v nichž odborná porota soutěže Nejlepší biopotravina roku uděluje své ceny. Absolutním vítězem soutěže, která se koná od orku 2002, se stala letošní produktová novinka z farmy Sasov. Výběrové vepřové maso prasat původního starého českého plemene přeštické černostrakaté tepelně opracované v autoklávu a plněné do tradičního obalu – plechové konzervy. V letošním ročníku bojovalo o titul celkem 140 biopotravin.

„Tento ročník soutěže opět ukázal skvělou úroveň českých farmářů. Nejenže jsme viděli velmi vysokou kvalitu produkce, včetně inovací a nových produktů, a to i u menších farmářů, ale také mimořádný růst kategorie živočišného původu,” uvádí Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a dodává: „Dokonce jsme jako porota museli přistoupit k tomu, že jsme oddělili mléčné a masné produkty v této kategorii, protože jinak by nebylo možné vybrat férovým způsobem výherce. Porovnávat navzájem dokonalý salám, produkty z přeštíka a například ovčí, buvolí nebo kravské mléčné produkty, to prostě nebylo možné.“

Září – Měsíc biopotravin již podvacáté

Soutěž Nejlepší biopotravina roku 2024 pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců pod záštitou ministra zemědělství a ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Kategorie biovín je organizována ve spolupráci se Svazem vinařů České republiky. Oceněné produkty bude možné ochutnat nebo zakoupit například na Festivalu BIO vín a sýrů, který se bude konat 21. září v Mikulově.

Září již tradičně patří kampani na podporu biopotravin a ekologického zemědělství, a právě soutěž o biopotravinu roku významně pomáhá v popularizaci produktů ekologického zemědělství mezi veřejností. Lidé již dnes, i díky různým akcím a projektům našeho resortu, bezpečně poznají biopotraviny podle oficiálního značení. Zároveň více vnímají význam ekologického zemědělství nejen pro vlastní zdraví, ale také pro krajinu a prostředí, ve kterém žijeme,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný. Česká republika patří mezi 20 zemí světa s největším podílem ekologického zemědělství na celkové výměře zemědělské půdy. V loňském roce byl podíl této plochy v Česku 16,8 %, v roce 2030 má činit již 25 %.

1. Celkový vítěz a vítěz kategorie Biopotraviny živočišného původu – masné produkty -Bio přeštík v plechu, Josef Sklenář, Biofarma Sasov

2. Vítěz kategorie Biopotraviny živočišného původu – mléčné výrobky Farmářský sýr, Farma Menšík

3. Vítěz kategorie Steaková bio masa – Jehněčí Ossobuco Bio, Farma Rudimov

4. Vítěz kategorie Biopotraviny rostlinného původu – HoStětínský mošt Jablko Rakytník BIO, Moštárna HoStětín 

5. Vítěz kategorie Biopotraviny pro gastronomii, pochutiny a ostatní  – Ochutnávka antických obilnin – jednozrnka, kamut, špalda s podnázvem Víc než rizoto, Živá Farma

6. Vítěz kategorie Biovíno  – Chardonnay pozdní sběr 2023, Vinařství Čech